مشهورترین هنرمندِ ناشناخته

تصاویر, مسائل و اخبار روز اجتماعی, هنر و هنرمندان دیدگاهتان را بیان کنید

برخلاف الگوریتم های پیچیده و تو در توی گوگل، دودِل (Doodle) های آن توسط یک شخص واقعی و خلّاق به نام دنیس هوآنگ طراحی می شوند. Doodle ها همان لوگوهای هیجان انگیز گوگل هستند که بر اساس مناسبت های مختلف جایشان را با لوگوی اصلی و همیشگی گوگل عوض می کنند و اغلب نبوغ و نردیِ شدیدی در آنها به کار رفته است.

دنیس هوآنگِ ۳۶ ساله که طرح هایش در طول روز بیش از ۱۸۰ میلیون بار دیده می شوند، به عادت بیشتر آسیای شرقی ها به دور از هرگونه هیاهوی خبری با تمام انرژی به کار و زندگی حرفه ای خود مشغول است. دنیس در شهر تِنِسی آمریکا به دنیا آمده ولی در سن ۵ سالگی به کره جنوبی رفته است و تا زمان ورود به دانشگاه استنفورد در یک مدرسه معمولی تحصیل می کرد. او مدرک تحصیلی خود را در رشته های تاریخ هنر و علوم کامپیوتر اخذ کرده و در سال ۲۰۰۰ با پیوستن بعنوان کارآموز به گوگل، کار خود را بعنوان WebMaster آغاز کرده است.

دنیس هوآنگ

لوگوی گوگل از معدود لوگوهایی است که در طول زمان تغییر چندانی نکرده است. همان طرحی است که در سال ۱۹۹۸ لری و سرگی در GIMP طراحش را زده اند. داستان اولین Doodle گوگل هم به همان سال ها برمی گردد. وقتی که لری و سرگی برای فستیوال Burning Man از شرکتشان دور می شدند لوگوشان را تغییر دادند تا کاربران خود را از نبودشان مطلع کنند.

دودل

تقریبا یک سال بعد بود که دنیس به گوگل اضافه شد. لری و سرگی وقتی فهمیدند که او تاریخ هنر خوانده و هر از گاهی طرح هایی میکشد به او گفتند :

هی دنیس! چرا این کار رو یکبار امتحان نمیکنی؟!

و از آن زمان تا کنون، دنیس علاوه بر وبمسترینگ، وقت خود را صرف طراحی Doodle های گوگل نیز می کند. او در این باره می گوید :

ترکیب یک ایده با لوگوی گوگل یک کار پرهیجان و چالش برانگیزه برای من. تو طول این سالها همه تلاشم رو کردم که ایده ها و طرح های متفاوت رو تست کنم.

دنیس برای برنامه ریزی Doodleهایی که باید روی آنها کار کند با مدیران ارشد شرکت و مشاورین خلاقیت جلساتی را برگزار می کند. پس از اینکه ایده ها بر اساس تقویم انتخاب شدند او یک اتود برای Doodleهایش می زند و به گفته ی خودش با نفسی حبس شده در سینه در انتظار تایید نهایی آنها از سوی لری و سرگی می ماند.

گاهی هم این ایمیل ها و افراد عادی هستند که ایده هایی را برای طراحی Doodle می دهند. در سال ۲۰۰۴ یک فضانورد فرانسوی به دنیس ایمیل زد و به او خبر داد که تا ۲۴ ساعت دیگر ونوس از جلوی خورشید عبور می کند و این اتفاقی است که هر ۱۲۲ سال یکبار رخ می دهد. این خبر دنیس را به شدت هیجان زده کرد و Doodle آن را طراحی و جهان را از این اتفاق جالب و به قولی گوگلی مطلع کرد.

venus

طراحی Doodle برای عید نوروز ایرانی هم به همین ترتیب اتفاق افتاد. یک کمپین اینترنتی ایجاد شد و همه فعالین وب از گوگل خواستند که یک Doodle برای عید نوروز ایرانی طراحی کند. از سال ۲۰۰۴ به بعد در اغلب سال ها نوروز ایرانی در صفحه اول گوگل بازخورد داشته است و بسیاری از مردم دنیا را با آن آشنا کرده است.

نوروز گوگل

علاوه بر جذابیت بصری، Doodle ها یک ویژگی فوق العاده دیگر هم دارند. آنها توجه همه مردم دنیا را به چیزهایی جلب می کنند که کمتر در جستجوهای عادی روزانه قراردارند و ترافیک عظیمی را روانه وب سایت هایی می کنند که در نتیجه کلیک رو Doodle ظاهر می شوند.

وقتی از دنیس بپرسیم که کدام یک از Doodle هایش را بیشتر از بقیه دوست دارد، مانند پدری مغرور می گوید که همه آنها را دوست دارد، با این حال Doodleهای مورد علاقه اش را آنهایی می داند که به آثار هنرمندان بزرگی مانند آنژ، ون گوگ و پیکاسو مربوطند، چرا که طراحی آنها چالش برانگیز تر است و زمان از او بیشتری می برند.

پنج تا از بهترین Doodle های گوگل

۱ – ۳۰امین سالگرد بازی Pac-Man

این اولین Doodleای بود که به شکل بازی ارایه شد.

پک من

۲ – ۱۵۱امین سالگرد تولد CLAUDE DEBUSSY

گوگل تولد این آهنگساز را با نمایش شبی کلاسیک که معروفترین قطعه این آهنگساز در پس آن پخش می شود جشن گرفت.

نردوگرافی

۳ – ۱۰۷امین سالروزLITTLE NEMO IN SLUMBERLAND

کمیک استریپ Winsor McCay

نردوگرافی

۴ – ۹۶امین سالروز تولد LES PAUL، مخترع گیتار الکترونیک
۴

۵ – ۷۸امین سال تولدROBERT MOOG

نردوگرافی
دسته‌ها: هنر

بخش دیدگاه ها بسته است.

WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
خروجی نوشته ها خروجی دیدگاه ها