علل و عوارض خونریزی زیاد دوران قاعدگی از منظر طب سنتی

دوازده قدمی ها دیدگاهتان را بیان کنید

طب سنتی-دمنوش
استادیار دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی علل و عوارض خونریزی زیاد دوران قاعدگی را از منظر طب سنتی تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم, مژگان تن‌ساز درباره غذاهای توصیه شده طب سنتی ایرانی در خونریزی زیاد قاعدگی زنان, اظهار داشت: در طب سنتی افزایش خونریزی رحمی، کثرت طمث و یا افراط طمث نامیده می‌شود که با منومتروراژی مطابقت دارد.

به‌گفته وی افزایش خونریزی رحمی بر دو گونه است, در دوران قاعدگی میزان خونریزی افزایش پیدا می‌کند یا دوران قاعدگی به پایان می‌رسد، اما خونریزی همچنان ادامه دارد و یا اینکه در غیر از دوره عادت ماهیانه خونریزی شروع می‌شود و ادامه پیدا می‌کند.

استادیار دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: در کتب طب سنتی عوارض متعددی برای افراط طمث یا خونریزی دوران قاعدگی برشمرده شده است که برخی از آنها شامل ضعف اشتها و ضعف هضم، بدی رنگ روی و ایجاد درد پشت به‌دلیل خشکی و کشیدگی عصب است، همچنین خونریزی زیاد می‌تواند موجب غلبه صفرا و در نتیجه بروز تب‌های صفراوی و به‌دنبال آن افزایش سقوط اشتها شود.

تن‌ساز در این مقاله عنوان کرد: با توجه به عوارض درمان‌های طب مدرن و همچنین عدم پاسخ‌دهی کامل به درمان در برخی موارد، در دهه‌های اخیر توجه به درمان‌های دیگر، در این مورد اضافه شده است.

وی افزود: اغذیه و نوشیدنی‌های قابض، خشک کننده و تغلیظ کننده خون کاربرد چشمگیری در کمک به بیماران در خونریزی زیاد رحمی دارد، همچنین اغذیه‌ای که کمک به بازگرداندن قوت می‌کنند و استفاد از غذاهای سریع الهضم در افراط طمث در طب ایرانی مورد توجه است. پرهیز از غذاهای بالقوه و بالفعل گرم و قاعده‌آور نیز مورد اهمیت است.

استادیار دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: با توجه به مرور منابع طب سنتی، تغذیه جایگاه ویژه‌ای در کنترل و بهبود علائم این بیماری دارد.

انتهای پیام/*

بخش دیدگاه ها بسته است.

WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
خروجی نوشته ها خروجی دیدگاه ها