توسعه و ترویج طب سنتی منافع عده‌ای را به خطر می‌اندازد

طب سنتی و اسلامی (طب الرضا) دیدگاهتان را بیان کنید

یک پزشک و پژوهشگر طب سنتی گفت: باید متوجه باشیم که توسعه صحیح طب سنتی در سطح کشور قطعاً منافع نامشروع و بادآورده عده‌ای را به خطر می‌اندازد و برخی از توسعه چنین روش‌های درمان مؤثر و کم‌خرجی در طب سنتی واهمه دارند.

علی‌اصغر زنده‌دل در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا» درباره برخورد صورت گرفته با مؤسسه تحقیقات حجامت ایران و پلمب این مؤسسه اظهار داشت: در کجای دنیا، یک مرکز دانشگاهی فعال و پویا را پلمب می‌کنند، حتی عقب‌افتاده‌ترین کشورها هم چنین برخوردی با مراکز علمی خود نمی‌کنند.

وی افزود: در این مرکز کسی در پی سودجویی نبوده و این مرکز، صرفاً یک محفل با فعالیت علمی بود و اگر واقعاً تخلفی صورت گرفته باید مسئولان این مرکز به دادگاه احضار شوند نه اینکه پلمب صورت گیرد.

این پژوهشگر طب سنتی و پزشک با بیان اینکه مراکز تصمیم‌گیر کشور باید نسبت به برخوردی که با مؤسسه تحقیقات حجامت ایران صورت گرفته حساس باشند، خاطرنشان کرد: چنین برخوردی می‌تواند زمینه ایجاد درگیری و تنش بین دانش‌پژوه‌ها و دانشجویان این مرکز را باعث شود و دوستان طب سنتی را به دشمن تبدیل کند.

زنده‌دل درباره چرایی بروز برخی از برخوردهای سلبی با مراکز باسابقه طب سنتی و اساتید این حوزه تصریح کرد: باید متوجه باشیم که توسعه و فراگیری صحیح و همه‌جانبه طب سنتی در سطح کشور، قطعاً منافع نامشروع و بادآورده عده‌ای را به خطر می‌اندازد و اگر طب سنتی را گسترش دهیم و حتی حداقل ظرفیت‌های این طب در جامعه را به فعلیت برسانیم، بساط کسب درآمد برخی که با روش‌های مختلف تجویزی برای بیماران کسب درآمد می‌کنند، برچیده خواهد شد.

این پزشک و پژوهشگر طب سنتی ادامه داد: به‌طور مثال در حال حاضر برای برخی از جراحی‌های زانو در بیمارستان‌ها، بین ۱۵ ــ ۱۰ میلیون تومان از بیمار دریافت می‌شود اما در طب سنتی، برخی از همین مشکلات و بیماری‌های زانو با روش‌های ساده توسط اساتید حاذق طب سنتی و فقط با مبلغ ناچیزی حدود ۱۲ ــ ۱۰ هزار تومان قابل درمان است و برخی از توسعه چنین روش‌های درمان مؤثر و کم‌خرج، واهمه دارند.

وی متذکر شد: طبیعی است کسی که می‌بیند روزانه میلیون‌ها تومان از سود کاری‌اش در حال از بین رفتن است و با توسعه طب سنتی، جیبش خالی‌تر می‌شود، احساس خطر کند.

زنده‌دل با اشاره به حرکت سریع کشورهای پیشرفته دنیا به‌سمت طب سنتی و ترویج آن در کشورهای خود اظهار داشت: در کشورهای توسعه‌یافته‌ای مانند آمریکا، هلند، ژاپن و … که در دنیای پزشکی حرفی برای گفتن دارند، بیشترین میزان توسعه و ترویج طب سنتی مربوط به همین کشور‌ها است.

وی متذکر شد: کشوری مانند کانادا، رتبه نخست تحقیقات طب سنتی در دنیا را به خود اختصاص داده، آیا کسی می‌تواند مدعی شود که چنین کشوری از پزشکی نوین روز دنیا عقب است؛ جالب اینکه در کشور کانادا، نخستین مراجعات بیماران به بخش طب سنتی است.

بخش دیدگاه ها بسته است.

WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
خروجی نوشته ها خروجی دیدگاه ها