آشنایی با شیوه‌های درمان بالینی در طب سنتی

دوازده قدمی ها دیدگاهتان را بیان کنید

طب سنتی
یکی از اصول درمان بر مبنای طب سنتی اصیل ایرانی دفع سموم تجمع‌یافته ناشی از بیماری یا شیوه بد زندگی (Bad life style) در ابعاد مختلف است. در طب سنتی از ۲ روش فیزیکی و فیتوشیمی در دفع سموم استفاده می‌شود.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم, در روش فیتوشیمی مبنای درمان بهره‌گیری از ترکیبات شیمیایی موجود در منابع طبیعی شامل غذاهای دارویی، گیاهان دارویی، مواد معدنی و حیوانی است که با تأثیر در واکنش‌های بیوشیمیایی بدن به دفع سموم و مواد غذایی که مولد بیماری است، کمک می‌کند.

آشنایی با روش فیزیکی در طب سنتی:

در روش فیزیکی اساس آن بر مبنای تحریک جریان سیستم لنفاوی و اصلاح خون‌رسانی و تنظیم سیستم ایمنی استوار است, دفع مواد زائد سلولی منجر به فعال شدن عملکرد طبیعی سلول‌های اعضای مختلف بدن می‌شود.

حجامت

یکی از روش‌های خونگیری در «طب سنتی» است که به‌طور مستقیم با خارج کردن جریان خون از شبکه مویرگی باعث بهبود گردش خون و انتقال سموم دفع‌شده از سلول‌ها به جریان خون می‌شود.

لیچ (زالو)

از قدیم الایام برای بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شده است. استفاده از خونگیری به‌روش زالو که به‌عنوان یک سیاهرگ طبیعی در بدن عمل می‌کند، باعث به جریان انداختن گردش خون و دفع سموم می‌شود.

فصد (رگ‌زنی)

یک روش خونگیری وریدی و شریانی است که در قسمت‌های مختلف بدن به‌خصوص روی رگ‌های اندام فوقانی و تحتانی (دست و پا) انجام می‌شود و بسته به تجمع و انباشته شدن سموم به دفع آنی خون و در نتیجه اصلاح گردش خون کمک می‌کند.

کاپینگ (بادکش)

با ایجاد حالت وکیوم (خلأ) روی سطح پوست و عضله بدن فرد انجام می‌شود. کاپینگ بدون خونگیری علاوه بر توسعه جریان خون و اصلاح سیستم لنفاوی و کمک به دفع مواد زائد، موجب برطرف شدن اسپاسم و گرفتگی عضلات می‌شود.

منیپولیشن (ماساژ)

به‌عنوان یک روش درمان در طول تاریخ بین مکاتب طبی مختلف وجود داشته است و با کمک به بهبود جریان لنفاوی و پاکسازی خون محیطی، علاوه بر آرام‌سازی و انبساط عضلانی به درمان بسیاری از بیماری‌ها کمک می‌کند از ماساژ به‌عنوان یک روش مکمل کنار علم کاپینگ به‌شکل توأم و یا متد استفاده می‌شود.

تمامی تکنیک‌های درمانی بالینی و فیزیکی در سطح کاملاً استاندارد و با رعایت کامل موارد ایمنی انجام داده شود.

تغذیه و رژیم درمانی

در طب ایرانی، برنامه تغذیه و رژیم‌های غذایی در قالب غذاهای دارویی تعریف شده است به‌طوری که در این حالت از غذاهای روزانه با ماهیت و رویکرد دارویی و به‌منظور پیشگیری یا درمان بیماری استفاده می‌شود.

نکته قابل توجه این است که قبل از انجام هرگونه سم‌زدایی و درمان به‌روش فیتوشیمی (در طب سنتی)، ابتدا با اصلاح رژیم غذایی باید پاکسازی را آغاز کرد و در مرحله بعد، از گیاهان و سایر داروهای طبیعی استفاده شود.

در برنامه تغذیه، علاوه بر تنظیم رژیم غذایی، وضعیت ورزش و فعالیت روزانه متناسب با میزان چاقی و لاغری فرد مشخص شده است.

معرفی مقولات مورد بحث در طب سنتی

مباحثی همچون گیاه‌درمانی، دعادرمانی، رایحه‌درمانی، حجامت‌درمانی، ماساژدرمانی، سنگ‌درمانی، فلزدرمانی، فصددرمانی، هیدروتراپی و… نمونه‌هایی از رشته‌های طب سنتی ایران است.

یکی از ارکان اساسی در طب سنتی شناخت طبایع چهارگانه، علائم عدم‌تعادل مزاج در افراد و نحوه متعادل کردن طبایع در بُعد پیشگیری از بروز بیماری‌ها و تغذیه مناسب و رفتارهای پیشگیرانه و در مرحله بعد درمان بیماری است.

بخش دیدگاه ها بسته است.

WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
خروجی نوشته ها خروجی دیدگاه ها