خبرهای ضد و نقیض از فیلترینگ وایبر در ایران

مسائل و اخبار روز اجتماعی دیدگاهتان را بیان کنید

سرویس پیام‌رسان وایبر روز جمعه در ایران از دسترس کاربران خارج شد. بخشی از کاربران و سایت‌ها از فیلترینگ وایبر خبر می‌دادند اما مقام‌های دولتی فیلترینگ را رد کردند. وی‌چت پیش از این فیلتر شده است.

بر اساس گزارش‌های تعدادی از کاربران اینترنت و تکنولوژی‌های نوین ارتباطی در ایران و همچنین برخی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری سرویس پیام‌رسان وایبر روز جمعه (۳ ژانویه/ ۱۳ دسامبر) در ایران برای ساعاتی فیلتر بود.

خبرگزاری دولتی ایران٬ ایرنا٬ در خبری نوشت: «براساس خبرهای غیر رسمی پیام‌رسان وایبر برای برخی کاربران غیرقابل دسترس شده است، ولی هنوز گزارش رسمی در این مورد منتشر نشده است.»

ماه گذشته نیز سرویس پیام‌رسان ”وی‌چت” (WeChat) در ایران فیلتر شده بود. پس از آن عبدالصمد خرم‌آبادی٬ دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه٬ روز یک‌شنبه (۲۹ دسامبر/ ۸ دی) از احتمال فیلتر شدن سرویس‌های پیام‌رسان مشابه ”وی‌چت” خبر داد.

وی‌چت یک سرویس پیام‌رسان چینی برای تبلت‌ها یا تلفن‌های همراه هوشمند با سیستم عامل اندروید یا آی‌اواس است. این اپلیکیشن امکان تماس چندرسانه‌ای را مهیا می‌کند و برای دوست‌یابی نیز قابل استفاده است. وی‌چت در حدود ۴۰۰ میلیون کاربر دارد که حدود ۱۰۰ میلیون تن آنان خارج از چین هستند.

در آن زمان خرم‌آبادی گفت که فیلترشدن نرم‌افزارهای تانگو، وایبر، واتس‌اپ و کوکو در ایران “در دستور کارگروه بوده و هنوز هم از دستور خارج نشده‌اند.” خرم‌آبادی تصریح کرد: «اگر کارگروه به این نتیجه برسد که نرم‌افزارهای داخلی مشابه وی‌چت می‌توانند نیاز ارتباطی صوتی و تصویری کاربران را برآورده کند کارگروه دستور فیلتر آن‌ها را هم صادر می‌کند.»

با این‌همه روز گذشته پس از آن‌که خبر فیلتر شدن اپلیکیشن وایبر هم‌زمان با اعلام آن از سوی برخی از کاربران داخل ایران در اکانتی در توییتر که ادعا شده متعلق به “کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه” است اعلام شد٬ عبدالصمد خرم‌آبادی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با اعلام اینکه صفحه منتسب به کارگروه فیلترینگ در توئیتر جعلی است، فیلتر شدن وایبر را کذب خواند. وی گفت: «تاکنون تصمیمی در خصوص فیلتر وایبر اتخاذ نکرده است.»

وایبر سرویس پیام‌رسان فوری از طریق پروتکل اینترنت اولین بار در دسامبر ۲۰۱۰ ارایه شد. این نرم‌افزار تا ماه مه ۲۰۱۳ به ۲۰۰ میلیون کاربر دست یافت.

برخی کاربران وب فارسی در توییتر با اشاره به پیشنهاد ظاهرا ارایه شده از سوی کمپانی وایبر راه حل دور زدن فیلترینگ وایبر را دانلود نسخه ۴.۱ آن و سپس خاموش و روشن کردن گوشی خواندند.

اکنون در حالی به گزارش کاربران داخلی ظاهرا دسترسی به وایبر دوباره ممکن است که هنوز معلوم نیست که تصمیم نهایی کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه درباره وایبر و دیگر اپلیکیشن‌های ارتباطی نظیر واتس‌آپ چه خواهد بود.

تنظیم مقررات برای شبکه‌های اجتماعی آن‌لاین

در همین حال شورای‌عالی فضای مجازی روز جمعه در آخرین جلسه رسمی خود موضوع تنظیم مقررات شبکه‌های مجازی را با هدف “ساماندهی شبکه‌های اجتماعی” به مرکز ملی فضای مجازی سپرد تا به گفته این شورا تصمیم‌گیری در مورد استفاده از این شبکه‌ها “روال منطقی‌تری” به خود گیرد.

سعید مهدیون – معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت: «تنظیم مقررات برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی هم اکنون در دستور کار مرکز ملی فضای مجازی قرار گرفته است.»

وی توضیح داد: «پس از آماده شدن طرح اولیه، تنظیم مقررات با هدف ساماندهی موضوعات مربوط به شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی در معاونت تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی نهایی می شود و برای تصویب در شورای‌عالی فضای مجازی بررسی خواهد شد.»

دولت ایران سال‌هاست که اینترنت را زیر نظر دارد و آن را سانسور می‌کند. اوج این روند را می‌توان تلاش‌ مقامات جمهوری اسلامی برای رسیدن “اینترنت حلال” دید، یعنی شبکه‌ای که به‌طور کامل تحت کنترل مقامات ایران باشد. دولت ایران برای نیل به این هدف از انواع روش‌ها از فیلترینگ تا وضع قوانین مختلف بهره می‌گیرد.

گزارشگران بدون مرز که یکی از سازمان‌های شناخته‌شده‌ی مدافع آزادی بیان در جهان است برای چند سال متمادی و بر اساس مستندات ایران را یکی از دشمنان اینترنت در جهان خوانده است.

بخش دیدگاه ها بسته است.

WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
خروجی نوشته ها خروجی دیدگاه ها