اعتماد به نفس و نقش آن در موفقیت تحصیلی

اطلاعات عمومی, وبلاگهای کمک کننده به بهبودی و مرتبط دیدگاهتان را بیان کنید
اعتماد به نفس یعنی ایمان به توانایی های ذاتی و استعدادهای فطری خویش و ایمان به یاری خدا در پرورش و گسترش آنها. در اعتماد به نفس قدرتی هست که توانایی ها و اقتدارتان را دو برابر می کند. همه ما با اعتماد به نفس به دنیا می آییم. اعتماد به نفس یعنی ایمان به ذات خدا گونه و اعتقادات باطنی خویشتن.

عمل کردن و نتیجه گرفتن بهتر از هرگز عمل نکردن است

چیزی به نام شکست وجود ندارد، شکست تنها یک قضاوت است که ما آن را به عمل و رفتاری خاص نسبت می دهیم. پیشنهاد می کنم که از امروز شکست را از قلمرو ذهن بیرون رانید و به جای آن این باور را بشناسید: شما نمی توانید شکست بخورید، تنها می توانید با نتایجی روبرو شوید. خوب مهمترین پرسش که ممکن است مطرح شود این است: با نتایجی که به وجود می آورید، قصد دارید چه کنید؟ باید از نتایجی که عاید کرده اید درس بیاموزید و دیگر بار تلاش کنید. و این تنها نکته ای است که از شما انتظار می رود که درک نموده و بپذیریدو در تمام جنبه های زندگیتان به کار ببرید.

این واقعیت را در ژرفای ذهن و قلبتان ثبت کنید که شما هرگز شکست نخورده و نخواهید خورد. هرگونه قضاوت ظاهری و پوچ مبنی بر احتمال شکست شما را از ورود به مسیر پر پیچ و خم زندگی باز میدارد و نمی گذارد با چالشها درگیر شوید و از آن تجربه بیندوزید. به هر حال خطاها جوهر و خمیر مایه رشد و تعالی است.

گزارشگری از توماس ادیسون پرسید: که پس از ۲۵ بار هزار بار تلاش برای اختراع باطری و شکست در این زمینه چه احساسی دارد، پاسخ داد شکست؟ نه شکست نخورده ام من اکنون ۲۵ هزار روش را برای ساختن باطری می دانم.

غالب مردم از تجزیه و تحلیل پیروزی هایشان غافلند و صرفاً تحت تأثیر شکست هایشان به تفکر اعمال و رفتارشان می پردازند. هرگاه سراپا مشتاق هدفی باشید و اعتقاد کامل داشته باشید که به انجامش قادرید و از ارتکاب خطا ترس به دل راه ندهید، خواسته شما نمی تواند ازتحقق باز ایستد.

رهنمودهایی برای به کار گیری درس های جدید:

- از به کار گیری واژه شکست درباره خود و هر فرد دیگر جداً اجتناب کنید. به خود یادآور شوید که اگر کارها بر طبق برنامه پیش نرفت و اوضاع بر وفق مراد نبود، شکست نخورده اید، صرفاً با یک نتیجه روبرو هستید.

- آنگاه این پرسش فوق العاده موثر را با خود در میان بگذارید با نتایجی که به دست آورده ام قصد دارم چه کنم؟ به جای اینکه از پیامدهای نامطلوب رنجش به دل گیرید، نسبت به درس هایی که آموخته اید شاکر و سپاسگزار باشید.

- وقتی نیروی مخالفی درباطن تان زمزمه می کند که نه این غیرممکن است، این دشمن لانه کرده در ضمیر باطن را از قلمرو ذهن بیرون برانید و افکار شجاعانه و مثبت را به جای آن بنشایند.

یکی از بهترین راههای پرورش اعتماد به نفس مشری بودن آن است. دیگران روانه تشویق و ترغیب می کند. شب ها قبل از خواب با اندیشه های قدرتمند سرشار از اعتماد به نفس خدا دوستم دارد، هدایتم می کند، خدا راه را نشانم می دهد، منتظر شوید تا دیگران به شما اطمینان و اعتماد به نفس بدهند یا تحسینتان کنند، به جای زانوی غم بغل گرفتن، بدانید که آن کسی که شما را آفرید دوستتان دارد و همواره مشتاق است که به شما کمک کند.

انسانی که فکر می کند، می تواند موفق شود

تکنیک هایی برای غلبه بر استرس و اضطراب:

- بر سکوت متمرکز شوید

- امروز هم مثل روز تعطیل

- ماساز شقیقه ها (به هنگام بازدم ماساژ و به هنگام دم ماساژ را متوقف کنند)

- آب گرم بنوشید

- حوله مرطوب

- پشت دست خود را نوازش کنید

- شیر بنوشید

- نیایش

- پای کوبی (پای کوبی شادی بخش ترین کار است،کاری است که ملول ترین افراد را دیگران میکند.

- خواب آرام (به هنگام بی خوابی، به تنفس خویش توجه کن، مثل خفته ای تنفس کن و به خوابی خوش در شو

- استراحت ( در هر ساعت ۵ دقیقه آرام یابید،به خود استراحت بدهیدو با صدای بلند به خود بگویید ۵ دقیقه آرامش)

- سهل گرفتن.

راه حل های ذیل می تواند به تو کمک کند تا یادگیری و یادآوری بهتری داشته باشید:

۱- یادگیری فعالانه- خوب گوش کردن و وقتی نکات مبهمی وجود داردآنها را سئوال کنید.

۲- جای مناسب برای کار و یادگیری در خانه انتخاب کنید، جای راحت و نورکافی. نور ضعیف زودتر خسته می شوید و سرو صدای نامنظم افکار را به هم می ریزد.

۳- به محل مشخصی خود را عادت بده، جای مشخص برای کار تو را برای بدست آوردن تعادل در امر یادگیری کمک می کند.

۴- استراحت های کوتاه منظم.

۵- هرگز با ناراحتی و عصبانیت درس نخوانید. بهتر است با یک نفس عمیق که حالات روحی شما را متعادل می سازد، درس را شروع کنید.

۶- بهره گیری: یادگیری را بهتر است با یک تکلیف آسان یا با درس مورد علاقه شروع کنید. سپس درس را شروع کنی که زیاد به آن رغبت نداری، بعد با سخت ترین درس،چون درس های سخت و مشکل را هم باید یاد گرفت.

۷- حفظ کردن یک باره درس ها کار درستی نیست.

۸- برترس و اضطراب که مانع موفقیت می شوند غلبه کنید.

قبل از امتحانات به نکات ذیل توجه کنید:

- درس خواندن برای بار آخر و با عجله کار درستی نیست. بهتر است خودتان را از نظر روحی قبل از امتحان آماده سازید.

- تکالیف را هر چه زودتر انجام دهید، اگر دلتان نمی خواهد کسی به شما امر و نهی نمی کند.

- بهتر است تکالیف چندین بار خوانده شود. اگر نکته مبهمی وجود دارد سئوال کن و به یاد داشته باش که ندانستن عیب نیست، نپرسیدن عیب است.

- وقت خود را تقسیم بندی و تنظیم کنید. بهتر است با مطالبی شروع کنید که به درستی آن ها را فهمیده اید و بدون هیچ مشکلی می توانید روی آن ها کار کنید، چنین موفقیتی در به خاطر آوردن مطالب بعدی به شما کمک می کند.

- اگر وسط کار به مشکلی برخوردی و آن طور که باید کار پیش نرفت آرامش خود را از دست ندهید. کل مطالب را از اول بخوانید و ببینید آیا متوجه شده اید.

- در امتحانات کتبی طولانی،گاهی اوقات بهتر است یک استراحت کوچک یک دقیقه ای بکنید، قلم را کنار بگذارید و چشم ها را ببندید و کاملاً با اعتماد به نفس و عمیق تنفس کنید.

- تمرینات برای حفظ آرامش و خونسردی امکانات بیشتری را به وجود می آورد و باعث می شود فوت و فن مقاومت درمقابل هیجانات و تحریکات را بیاموزی، اعتماد به نفس مثبت که آن را به امروز زمان بدست می آوری تأثیر بسیار مفیدی بر پیش برد اهداف و در نتیجه آرامش روحی و روانی تو می گذارد به طور مثال می توانید در ترم های تحصیلی خود در دبیرستان آرا تجربه کنید و نتیجه خوبی بگیرید.

رعنا آقازاده

روانشناس

بخش دیدگاه ها بسته است.

WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
خروجی نوشته ها خروجی دیدگاه ها