همه تیکه های “عادل “در دربی ۷۶ بهمراه حواشی جالب

ورزشی دیدگاهتان را بیان کنید

عادل فردوسی پور است و تیکه اندازی هایش در حین گزارش بازی های مختلف . کافی است عادل بازی را گزارش کند حتی اگر به سردی دربی ایران باشد ببیننده علاقمند فوتبال تا پایان همراهش میماند. تیز ، به روز ، باهوش ، موقعیت سنج ، بی پروا ، مسلط ، با سواد و از همه مهمتر بدون رقیب جدی از مشخصه های اوست

تیکه اندازی های عادل همواره مورد توجه هواداران بوده در اینجا آنچه او در دربی گفته را با هم مرور می کنیم.
صفر: محسن بنگر رو خیلی‌ها میگن به دلیل هم‌استانی بودن با رویانیان به ترکیب اصلی برگشته!

عادل فردوسی‌پور در همان لحظاتی که مسابقه آغاز نشده بود طعنه به مدیرعامل پرسپولیس را آغاز کرد که البته این طعنه‌ها ادامه نیافت.

۵: اوج بی‌سلیقگی سازمان لیگ اینه که چند بازی هم‌زمان با این مسابقه برگزار میشه. شاید مربیان و بازیکنان اون بازی‌ها هم درگیر این بازی باشن.

فردوسی‌پور بدون تعارف‌های رایج انتقاد شدید خود را مطرح می‌کند. اگر گزارشگر دیگری بود شاید می‌گفت « شاید بهتر این بود که مسابقات در زمان دیگری برگزار شوند». اما عادل معمولا انتقادات خود را بی‌پروا مطرح می‌کند، مگر انتقاد از همکاران خود را!

۹: این‌جا چند نفر داربی‌نباز داریم. البته شهرآوردنباز!

هنگامی که واژه شهرآورد به‌جای داربی ساخته شد، به این نکته ساده توجه نشد که قرار است این کلمه در ترکیب‌های مختلفی به کار برود؛ گذشته از آن که این معادل از نظر معنایی هم صحیح نیست!

۱۰: نکونام و قلعه‌نویی قطعا فارسی صحبت می‌کنن. قابل توجه مهدی رحمتی!

حس طنز فردوسی‌پور بسیار به کمکش می‌آید و او البته حرف‌هایش را بدون هیچ مشکلی می‌زند.

۱۸: داوران شهرستانی بیشتر دربی رو قضاوت کردن تا تهرانی‌ها.

او حافظه خوبی هم دارد و می‌تواند از این حافظه بهره بگیرد.

۲۴: بازی این‌طوری ادامه پیدا کنه من نگران فرانکو بارزی هستم که خوابش نبره این پایین!

۲۴ دقیقه از زمان مسابقه گذشته و هنوز نمایی از کاپیتان فوق‌العاده محبوب میلان که در ورزشگاه آزادی حاضر است ندیده‌ایم. فردوسی‌پور هم از حس طنزش برای تاختن به دیدار سرد دو تیم استفاده می‌کند و هم این که به شکلی غیرمستقیم به کارگردان می‌گوید نمایی از بارزی نشان دهد؛ ضمنا اگر فیلم‌بردارها او را پیدا نکردند او «این پایین» است.

۳۶: کلی طرفداران از این حرکت (دریبل زدن نیلسون) خوشحال میشن. این تنها مایه خوشی هواداران بوده در این مسابقه.

اعتراض فردوسی‌پور به مسابقه تمامی ندارد. هر چه باشد سلیقه مردم با تماشای مسابقات جذاب خارجی باید بالا رفته باشد که ظاهرا اوضاع به گونه دیگری است!

۳۹: همکاران یه نما از فرانکو بارزی و کارلوس کی‌روش بدن ببینیم در چه شرایطی بازی رو تماشا می‌کنن. اصلا نگاه می‌کنن بازی رو آیا؟

فردوسی‌پور که از همه انتقاد می‌کند در برابر همکارانش انتقادهای بسیار ملایمی انجام می‌دهد و آن را هم در لفافه انتقاد از مسابقه می‌پوشاند. ۳۹ دقیقه از بازی گذشته و کارگردان نمایی از این اسطوره میلان و ایتالیا به نمایش نگذاشته بود. او فرانکو بارزی را هم مدتی پیش پیدا کرده بود چون توانست به سرعت پس از انتقاد عادل او را نشان دهد. اگر کارگردان همکار فردوسی‌پور نبود او انتقاد را با چه لحنی مطرح می‌کرد؟

۴۰: کسی نیست به محمدرضایی کمک کنه. آرش برهانی هم وسط زمین‌ه الان.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که گزارشگران از آن چشم می‌پوشند این است که حضور در ورزشگاه یعنی توجه به همه جوانب بازی، نه نشستن مقابل نمایشگر و گزارش از روی آن؛ این کار را در استودیو هم می‌توان انجام داد. بسیاری از گزارشگران شهرستانی از این نکته غافلند که می‌توانند به جای طرفداری از تیمشان و تعریف از تماشاگران شهرشان، اطلاعات بسیار خوبی از شرایط ورزشگاه در اختیار بینندگان قرار دهند. فردوسی‌پور توجهش به همه جای زمین بود و بارها نشان داد که تنها به تصویر تلویزیونی بسنده نمی‌کند.

۴۱: محمد نوری قسم می‌خوره که خطا شده. بازیکن‌ها باید مراقب گوش‌های قهرمانی باشن. قهرمانی میگه همینی که گفتم. عصبانی بشه بد عصبانی میشه. لج کنه هم بد لج می‌کنه.

به نظر می‌رسد فردوسی‌پور در زمینه لب‌خوانی به توانایی‌های بالایی دست یافته.

۴۲: با ساعت من دقیقه ۴۲ مسابقه است. البته باید همین حول و حوش باشه.

اشاره عادل به همکارانش که زمان مسابقه را روی تصویر ثبت نکرده‌اند. انتقادات عادل از همکارانش دارد کم‌کم تند می‌شود!

۴۵: رضا حقیقی دیگه این جا جدی‌جدی سه‌کارته میشه!

گزارشگر باید اخبار مسابقه را دنبال کند و این کاری است که عادل به شکل خوبی انجام می‌دهد. این در حالی است که گاهی برخی گزارشگران حتی از نبود بازیکنانی ابراز تعجب می‌کنند که مصدومند یا محروم!

۴۵: از نیمه اول لذت که حتما نبردید. حداقل امیدوارم استفاده کرده باشید!

طعنه‌های عادل ادامه دارد.

۵۰: موقعیت برای بازیکنان پرسپولیس داره… داشت ایجاد می‌شد یعنی!

یکی از نقاط مثبت بزرگ فردوسی‌پور تصحیح جملاتش است. این نکته ساده‌ای است که بسیاری از گزارشگران آن را رعایت نمی‌کنند و هنگامی که جمله‌ای را تا میانه گفته‌اند تلاش می‌کنند به هر شکلی که شده آن را بدون تصحیح به پایان ببرند و همین اتفاقات مضحکی را رقم می‌زند.

۵۱: یه سری کارشناسان داوری با خبرگزاری‌های مختلف مصاحبه کرده‌اند و صحنه دوم رو نظرشون این بوده که پنالتی بود.

فردوسی‌پور بین دو نیمه را به استراحت نگذرانده. یا دست کم همکاری داشته که کارش بررسی خبرگزاری‌ها و دادن اخبار مختلف به او بوده. یکی از بهترین جنبه‌های گزارش‌های فردوسی‌پور سرعت بالای ذهن و کلام اوست. او می‌تواند به سرعت کارهای مختلفی را انجام دهد، و البته کلام سریع او هم باعث می‌شود بتواند خود را با ضرباهنگ مسابقه همراه کند. این در حالی است که یکی از گزارشگرها زمانی که توپ وارد دروازه می‌شود تازه گفتن جمله «فرصت برای تیم فلان» را تمام هم نکرده!

۶۴: کریم بوستانی میره سمت بازیکن‌هایی که خودشون رو گرم می‌کنن. تماشاگرها بازی رو رها کردن و فرهاد مجیدی رو تشویق می‌کنن.

توجه او به همه جای زمین است و هنگامی که چنین اتفاقی می‌افتد به جای گزارش این که کدام بازیکن توپ را به کدام بازیکن سپرده به حواشی مهم‌تر دیدار می‌پردازد؛ او اطلاعات جامعی از ورزشگاه در اختیار بیننده‌ای قرار می‌دهد که تصاویر این حواشی را نمی‌بیند.

۸۸: سخته دو تیم در بازی رفت و برگشت گلی نزنن که استقلال و پرسپولیس این کار رو با شایستگی انجام دادن.

تماشای فراوان دیدارهای خارجی به او این فرصت را می‌دهد که به آسانی مقایسه‌هایی که می‌خواهد را انجام دهد. او می‌داند که دیدارهای حساس در لیگ‌های بزرگ دنیا با گل‌های فراوان همراه است.

۹۱: عادل کلاه‌کج که سابقه دست زدن به ترقه رو داره ترسید و از زمین بیرون رفت.

این جمله هم از گزارشگری برمی‌آید که تمامی مسابقات مهم را تماشا کرده باشد. او بازی سپاهان در لیگ قهرمانان آسیا را به یاد دارد که این اتفاق در آن روی داد. این در حالی است که چند گزارشگر چنان از فوتبال دور هستند که هنوز هم از حضور میشل اسین در پست مدافع کناری در رئال مادرید شگفت‌زده‌اند و حتی اخبار را هم دنبال نکرده‌اند که بدانند او بارها در این پست در تیم ژوزه مورینیو بازی کرده!

۹۱: یه نما از یحیی گل‌محمدی هم بدن خوبه که ببینین چطوری نشسته روی زمین. بیلسایی نشسته بود.

کارگردان دوباره صحنه خوبی از دیدار را از دست می‌دهد. البته گل‌محمدی لحظاتی بعد دوباره این حرکت را تکرار می‌کند!

فردوسی‌پور گزارشش را با انتقاد دوباره از داربی به پایان می‌برد. او احتمالا در ال‌کلاسیکوهای پیش رو به این بازی اشاره‌هایی خواهد داشت.

کشف بزرگ در دربی ۷۶؛آزادی ۱۰۰ هزار نفری نیست!

ورزشگاه آزادی

البته باورکردنی نیست اما در کشوری که ارقام در حد تخمین است وآمار دقیق محلی از اعراب ندارد ، همه چیز را باید باور کرد . به خصوص ۴۰ سال بعد از ساخت ورزشگاه آزادی … .ورزشگاهی که حالا می فهمیم صدهزارنفری بودنش یک دروغ تاریخی بوده . البته اگر استنادمان به حرف نماینده فدراسیون درست باشد!
مصطفی شهبازی در این باره گفته است: گنجایش ورزشگاه آزادی تهران پیش ازنصب صندلی در طبقه اول، ۸۸ هزار نفر(۳۸ هزار نفردرطبقه اول و۵۰هزار نفر در طبقه دوم) ‌بود.
ناظرهفتاد و ششمین شهرآورد پایتخت ادامه داد:با نصب صندلی، ظرفیت طبقه اول ورزشگاه آزادی به ۳۳ هزار و ۵۰۰ نفر تقلیل یافت تا گنجایش ورزشگاه آزادی به ۸۵ هزار نفر برسد.
جالب اینکه همین چند ماه پیش در بازی ایران و قطر ، آمار تماشاگران از سوی مسئولان ورزشگاه ۹۹ هزار نفر اعلام شد !
این نظریه مخالفانی هم دارد که یکی از آنها علی فتح الله زاده مدیر استقلال است. به عقیده او این آمار عمدا کم می شود تا سهم بلیت فروشی تیم ها کاهش بیابد…
درغیاب سرشماری درست هر ادعایی مخالفان و موافقانی دارد وما کماکان ایرانی هستیم…

سوتی مجری شبکه سه در حضور باره‌سی
در برنامه ویژه شبکه سه برای دربی تهران فرانکو باره سی اسطوره باشگاه آث میلان ایتالیا در استودیوی این شبکه مستقر در ورزشگاه آزادی حاضر شد و به سوالات مجریان پاسخ داد.

در بین صحبت های باره سی،‌ مجری برنامه(پیمان یوسفی) اعلام کرد که گزارشی از وضعیت ورزشگاه پخش می شود اما دست اندرکاران برنامه فراموش کردند صدای میکروفون های داخل استودیو را قطع کنند.

در این بین مجری برنامه که گمان نمی کرد صحبت هایش به طور زنده پخش شود خطاب به همراه باره سی گفت: حالا این باره سی در میلان کاره ای هم هست؟!

این در حالی است که باره سی قائم مقام باشگاه آث میلان بوده و برای افتتاح آکادمی باشگاه پرسپولیس در راستای همکاری های دو باشگاه میلان و پرسپولیس به تهران آمده است.

یوسفی دقایقی بعد به خاطر رخ دادن این اتفاق از بینندگان تلویزیونی عذرخواهی کرد.

از دیگر نکات جالب این مصاحبه، ترجمه اظهارات باره سی بود که از طریق دو مترجم صورت گرفت. یک مترجم اظهارات ایتالیایی وی را به انگلیسی ترجمه می کرد و مترجم دیگری این صحبت ها را به فارسی ترجمه می کرد و عجیب است که چرا یک مترجم فارسی زبان آشنا به زمان ایتالیایی در این گفت و گو حضور نداشت!

هرچه گرانتر ضعیف تر/ نکونام و انصاریفر بدترین بودند

بیچاره تیم های پرطرفدار ما که برای برآورده کردن خواسته های طرفداران خود مجبورند گزاف ترین هزینه ها را متحمل شوند ولی در عمل و در حساس ترین بازیها شاهد ناکارآمدی ستاره های گران قیمت خود باشند.

دربی ۷۶ از لحاظ کیفی چنگی به دل نزد و یکی از بی خاصیت ترین مسابقه های چند سال اخیر دو تیم را در میدان شاهد بودیم . تکلیف استقلال که مشخص است یعنی وقتی سرمربی تیمش در پایان مسابقه از داور تشکر می کند و یک امتیاز را هم غنیمت می داند و مدیرعاملش هم از بابت حفظ صدرجدول ابراز رضایت می کند دیگر توضیحی بر تفکرات حاکم بر این تیم لازم نیست ولی پرسپولیسی ها هم که مدام از بدشانسی و داور می نالند ، مگر به جز صحنه های مشکوک درون محوطه و چند فرصت نصف و نیمه چه کاری کردند؟ چنان صحبت از بدشانسی می کنند که گویا ۵ توپ به تیر دروازه حریف زده اند و رحمتی هم ۱۰ واکنش خارق العاده داشته است!!

اما در همین برتری میدانی نیم بند پرسپولیس و رسیدن استقلال به هدف خود یعنی یک امتیاز، یکی دو بازیکن بدجوری توی ذوق زدند و حسابی علاقمندان خود را ناامید کردند که دست برقضا گران قیمت ترین بازیکنان تیم های خود هم بودند. در جمع قرمزها کریم انصاریفر که هیچ کس رقم کمتر ۲/۱ میلیارد تومان را برای حضورش در پرسپولیس بر زبان نمی آورد ، یک بیکار به تمام معنی بود . آقاپسر اردبیلی که قرار است مهاجم اول تیم ملی هم باشد(بیچاره کی روش) محض رضای خدا یک بار خود را در موقعیتی قرار نداد که هافبک های پرسپولیس از بابت ندادن توپ به او خود را ملامت کنند . کریم که جوان ترین عنصر درون میدان هم بود در عین حال گویا برای میهمانی به ورزشگاه آزادی آمده بود و مراقب بود که لباسش کثیف نشود! حتی برای نمونه یک بار هم با مدافعان حریف تنه به تنه نشد و آنها را تحت فشار فیزیکی قرار نداد و بیش از ۸۰ دقیقه هم با همین کیفیت درون زمین ماند تا پرسپولیسی ها حداقل بابت دیر به میدان آوردن نوروزی و قاضی پیش خود شرمنده باشند . پولی که به این بازیکن داده اند ، پیشکش….

در آن سوی میدان هم جواد نکونام نشان داد که چرا مسوولان اوساسونا او را نخواستند و با قیمتی گزاف در حد نزدیک به ۲ میلیارد تومان (البته بدون پول دریافتی خودش از استقلال) او را به آبی های پایتخت ایران ، انداختند! کاپیتان تیم ملی ایران که در این فصل مدام از جو فوتبال ایران ابراز نارضایتی کرده ، بی زحمت به این سوال جواب دهد که خودش چکار می کند و به چه دلیل خود را تافته جدابافته می داند؟ در کل دربی ۷۶ به جز پاس های ۴ – ۵ متری آن هم بیشتر در عرض و خطاهای زیاد و البته یکی دو توپ گیری چه چیزی از بازیکنی دیدیم که حداقل نزدیک به ۳ میلیارد تومان خرج روی دست استقلال گذاشته است ؟ آیا در همین لیگ دسته اول خودمان (لیگ برتر به جای خود) نمی توانیم حداقل ۱۰ هافبک پیدا کنیم که با ۵ درصد قرارداد نکونام کارایی او را برای استقلال داشته باشند؟

۲ صحنه مشکوک به پنالتی

درباره این دو صحنه، نظرات متفاوت و متناقضی وجود دارد. اکثریت قریب به اتفاق داوران، سرنگون شدن محمد نوری را خطا تشخیص ندادند اما در صحنه دوم، بعضی داوران قدیمی معتقدند قهرمانی اشتباه کرده، هرچند مسعود مرادی که کارشناس داوری این بازی در شبکه سوم بود، بر هر دو تصمیم محسن قهرمانی صحه گذاشت و فقط به کارت زردی که به رضا حقیقی نشان داد، ایراد وارد کرد.

با نظرات متناقضی که در میان کارشناسان داوری وجود دارد، به نظر می رسد برای تعیین تکلیف نهایی این دو صحنه مشکوک تا برنامه ۹۰ دوشنبه شب صبر کنیم. هرچند بعضی از نظراتی که در این مورد داده می شود، نسبت مستقیمی هم با دوستی و یا دشمنی با محسن قهرمانی دارد، اما بهرحال تا دوشنبه آنالیز کامل این دو صحنه، ابهام ها را روشن خواهد کرد.

صحنه اول خسرو حیدری – محمد نوری

این یکی از معدود حرکات موثر کریم انصاری فرد در نیمه اول بود. کریم در محاصره چهار بازیکن استقلال، توپ را از بین پاهای پژمان منتظری عبور داده و محمد نوری را روانه دروازه می کند. در ادامه، نوری که موقعیت خوبی برای زدن ضربه نهایی دارد، تعادلش را از دست می دهد. خسرو حیدری بازیکنی بود که تنه به تنه نوری حرکت می کرد و اینجا بود که هافبک پرسپولیس عقیده داشت خسرو با دست او را سرنگون کرده.

http://u.goal.com/249500/249556hp2.jpg

http://u.goal.com/249500/249559hp2.jpg

صحنه دوم : نکونام – حقیقی

کرنر ارسالی از سمت چپ دروازه استقلال در گوشه هجده قدم به رضا حقیقی می رسد. حقیقی در برخورد با جواد نکونام سرنگون می شود. قهرمانی هم که کاملاً نزدیک به صحنه است، این حرکت را تمارض تشخیص می دهد.

http://u.goal.com/249500/249557hp2.jpg

http://u.goal.com/249500/249558hp2.jpg

“برای

بخش دیدگاه ها بسته است.

WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
خروجی نوشته ها خروجی دیدگاه ها