آواز استاد شجریان سر مزار استاد خرم

هنر و هنرمندان دیدگاهتان را بیان کنید

مهندس امیر همایون خرم ، در تیرماه ۱۳۰۹ در بوشهر به دنیا آمد. مادرش آن چنان شیفته موسیقی ایرانی بود که نام فرزند را ، از یکی از دستگاههای موسیقی سنتی (همایون) برگزید. همایون در ۱۱ سالگی به محضر استاد ابولحسن صبا راه یافته و بسرعت پله های ترقی را در نوازندگی ویلون و آهنگسازی طی نمود تا این که در ۱۴ سالگی در جمع بزرگان موسیقی زمان به رادیو راه یافت و حاصل این دوران ، تعدادی از آثار ماندگار موسیقی می باشد. اما در کنار موسیقی ، توانست مدرک مهندسی برق خود را نیز اخذ کند.

معروفترین آثار ایشان عبارتند از:

تو ای پری کجایی (سرگشته) با صدای حسین قوامی

امشب در سر شوری دارم (غوغای ستارگان یا اوج آسمان) با صدای پروین

ساغرم شکست ای ساقی (طاقتم ده) با صدای مرضیه

رسوای زمانه منم با صدای الهه

افسانه شیرین با صدای هایده

و در سال‌های اخیر :

آلبوم تنها ماندم با صدای محمد اصفهانی باقطعات اوج آسمان ، روزی تو خواهی آمد ، فریاد ، تنها ماندم ، مهر و ماه ، پریشان و تو ای پری کجایی (۱۳۷۹) و نیز آلبوم رسوای زمانه (۱۳۸۸) با صدای علیرضا قربانی.

زنده یاد همایون خرم ، در شامگاه پنجشنبه ۲۸ دی ماه بر اثر ابتلا به بیماری سرطان روده در بیمارستان دی تهران دار فانی را وداع گفت.

مراسم تشییع پیکر همایون با حضور جمع گسترده‌ای از هنرمندان عرصه موسیقی و مردم از مقابل تالار وحدت برگزار شد.
زنده‌یاد همایون خرم اول بهمن ماه در حالی از مقابل تالار وحدت تشییع شد که محمدرضا شجریان، علیرضا قربانی و محمد اصفهانی بر پیکر این هنرمند آواز خواندند و خرم با سنج و دمام همشهری‌های بوشهری‌اش به قطعه هنرمندان بدرقه شد
در این حمید شاه آبادی معاون امور هنری وزیر ارشاد، محمد میر زمانی رییس دفتر موسیقی وزارت ارشاد، حمیدرضانوربخش، فرهاد فخرالدینی، محمد موسوی، داود گنجه‌ای، هادی منتظری، ارسلان کامکار، سالار عقیلی و جمعی از علاقه مندان به این هنرمند حضور داشتند

روحش در جوار رحمت حق شاد و یادش جاودان.

بخش دیدگاه ها بسته است.

WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
خروجی نوشته ها خروجی دیدگاه ها