پانزده فناوری که ۱۵ سال دیگر خاطره می‌شوند

تکنولوژی دیدگاهتان را بیان کنید

با گذشت زمان و پیشرفت روز‌افزون علوم و فناوری جدید، هر لحظه یک دستاورد جدید به دنیا معرفی شده و در همین راستا، فناوری‌های قدیمی به مرور به فراموشی سپرده می‌شوند.

سایت لایوساینس در گزارشی به معرفی ۱۵ فناوری امروزی پرداخته که کودکان امروز تا ۱۵ یا ۲۰ سال آینده، هرگز از آنها استفاده نکرده و حتی آنها را به یاد نخواهند آورد.

- اینترنت خانگی سیمی

برخی جوانان ۲۰ ساله کنونی چیزی از دوران پیش از اینترنت پهن باند به یاد ندارند. اینترنت بی‌سیم پهنای باند، حدود ۱۵ سال پیش به رندگی روزمره وارد شد و مسلما در ۱۵ تا ۲۰ سال آینده، دیگر جوانان از دوره ارتباطات اینترنت سیمی خاطره‌ای نخواهند داشت.

حتی امروزه پروژه نسل چهارم شبکه تلفن همراه (۴G) به ارائه سرعت دانلود قابل مقایسه و سرعت بهتر آپلود نسبت به اینترنت کابلی می‌پردازد.

در سالهای آینده ارائه‌دهندگان پهنای باند درک خواهند کرد که ارائه آنتن خانگی به همه، بسیار مقیاس‌پذیرتر از سیم‌کشی و حفظ و نگهداری شبکه کابل‌های فیبر نوری در هر خیابان است. در آن زمان این الگو تغییر کرده و خرید اینترنت بی‌سیم بسیار ارزان‌تر از سیمی خواهد بود.

- دوربین‌های دیجیتال و فیلمبرداری اختصاصی

دوربین‌های گوشی همراه هوشمند اکنون در حال حذف دوربین‌های تصویربرداری و دیجیتال هستند. برخلاف این دوربین‌ها که افراد تنها در زمان نیاز به ثبت یک صحنه به حمل آنها می‌پردازند، گوشی‌های هوشمند همیشه همراه فرد هستند. آنها قادر به ارائه انواع برنامه‌ها برای تطبیق تصویر بوده و به فرد اجازه می‌دهند تا به اشتراک تصاویر و فیلمها به محض ثبت آنها بپردازند.

دوربین‌های دیجیتال SLR و میکرو چهار سوم، اکنون کاربری داشته اما در چند سال آینده، افراد، دیگر از دوربین اختصاصی استفاده نخواهند کرد.

- تلفن ثابت

در سال ۲۰۱۰ آمریکا گزارش کرد که ۲۶ درصد از خانه‌های این کشور تنها از تلفنهای بی‌سیم برخوردارند. حال آن که در سال ۲۰۱۷ تنها تعداد انگشت‌شماری از کهنسالان و مخالفان فناوری‌های جدید، از تلفن‌های ثابت استفاده خواهند کرد؛ زیرا همه از تلفن همراه برخوردار خواهند بود. در ۱۰ سال آینده، بیشتر مشاغل، تلفن ثابت را حذف کرده و طی این فرایند هزینه بسیاری را کم خواهند کرد.

- رایانه‌های دارای سرعت پایین بوت

انتظار کشیدن برای بوت شدن رایانه، یکی از بزرگ‌ترین ناکامی‌های فناوری عصر رایانه شخصی است؛ اما آیندگان با این مشکل روبه‌رو نخواهند شد. با حرکت رو به جلوی محاسبات همیشه باز، کاربران آینده هیچ گاه رایانه خود را خاموش نکرده و به جای آن از گزینه زمان‌بندی شده «خواب» استفاده خواهند کرد.

سیستم عاملهای جدید قادر به نصب آپدیت‌ها بدون نیاز به ریبوت شدن خواهند بود. با این حال اگر به هر دلیل نیاز به شروع مجدد رایانه باشد، بوت با دیسک الکترونیکیو سیستم عامل‌های سریع مانند ویندوز هشت، تنها چند ثانیه به طول خواهد انجامید.

- سیستم عامل‌های ویندوزی

در سال‌های آینده دیگر نیازی به ویندوز نخواهد بود. سیستم عامل رایانه مایکروسافت مانند Mac OS X هنوز وجود داشته؛ اما در چند سال آینده با مفهوم ویندوز که در آن تمام برنامه‌ها در یک جعبه مجزا با نوار عنوان و ویجت باز شود، حذف خواهد شد.

مایکروسافت در حال حاضر از قصد خود برای کنار گذاشتن ویندوز با قرار دادن طراحی مترو UI به عنوان صفحه پیش فرض ویندوز هشت خبر داده است.

- دیسک‌های سخت

رایانه‌های اولیه از نوار کاست برای ذخیره اطلاعات استفاده می‌کردند. پس از آن رایانه‌ها به فلاپی مجهز بوده و دستگاه‌های بعدی از ترکیب یک فلاپی ۳٫۵ اینچی و یک دیسک سخت IDE برخوردار بودند. نسل بعدی به دیسک فشرده و دستگاه پشتیبانى نوار مجهز شدند. با این حال، با وجود تفاوت میان این دیسک‌ها، همگی از یک فناوری گرامافون مغناطیسی مشابه استفاده می‌کردند که از ابتدای نوارهای قرقره‌ای وجود داشت.

امروزه، درایوهای حالت جامد (SSD) به کاربران اجازه داده‌اند تا کار قدیمی ذخیره اطلاعات بر روی گرامافونهای مغناطیسی چرخان را به پایان برسانند و از آنجایی که SSD از هیچ بخش متحرکی برخوردار نبوده، بسیار سریع‌تر از هارد دیسکها بوده و بادوامتر هستند.

امروزه هزینه ذخیره حالت جامد بسیار بالاتر از رسانه مغناطیسی است اما انتظار می‌رود که دلتا بتواند در سالهای آینده بطور چشمگیری کاهش یابد؛ در حالیکه کاربران انتظار دارند حتی رایانه‌های کم پایان نیز از سرعت SSD برخوردار باشند.

در آینده تمام رایانه‌ها به این سیستم مجهز شده و درایوهای سخت و ذخیره پایین آنها تنها در سرورها مورد استفاده قرار خواهند گرفت که فضا بیشتر از سرعت مد نظر است.

- سینما

با ورود و فراگیر شدن تلویزیونها بزرگ اچ‌دی و مجموعه‌های سه‌بعدی، بیشتر سینماهای خانگی به خوبی مجموعه‌های سینمایی هستند. استودیوها و شرکای کابلی آنها نیز با انتشار برخی فیلمها در روز اکران آنها در سینما به کمرنگ شدن سینما کمک می‌کنند.

همچنین هزینه سینما رفتن بسیار خارج از کنترل است. از سوی دیگر تماشای یک فیلم با هزینه ارزانتر در مکان خصوصی بسیار بهتر از هزینه بالا و محیط شلوغ سینماها است.

- ماوس

طی پنج سال، هزینه افزودن قابلیت لمسی خازنی به نمایشگرها به قدری کم خواهد شد که تقریبا اکثر نمایشگرها از تلویزیونها گرفته تا لپ‌تاپ از آن برخوردارند. اشاره‌گرهای دقیق‌تر مانند ماوس و پد لمسی کاملا کنار گذاشته نشده، بلکه در آینده بسیار، کمرنگ شده یا به جایگاه دوم انتقال خواهند یافت.

در حال حاضر در ویندوز هشت، رابط کاربر از لمس پشتیبانی کرده حتی اگر نیازی به استفاده تمام مدت از آن نباشد.

- عینک سه بعدی

با آغاز اولین فیلم‌های سه‌بعدی در دهه ۱۹۵۰، بینندگان باید از عینک‌های خاص برای تجربه تاثیرات سه بعدی استفاده می‌کردند. با این حال در سال گذشته برخی راه‌حلهای بدون عینک به بازار عرضه شدند.

در سال ۲۰۰۹ شرکت توشیبا به انتشار نوت‌بوک Qosmio F755 پرداخت که از یک وب‌کم برای پیگیری حرکات چشم کاربر و عرضه تصاویر سه‌بعدی قانع‌کننده برخوردار بود. البته این تصاویر تنها برای یک بیننده بهینه سازی شده بود.

سال گذشته شرکتهای اچ‌تی‌سی و ال جی به معرفی هدستهایی با نمایشگرهای سه بعدی بدون عینک و برجسته‌بین پرداختند که از کیفیت سینمای خانگی برخوردار نبوده اما به حد کافی برای یک تجربه سه بعدی مناسب بودند. در دهه آینده دستگاههای دارای نمایشگر بزرگ مانند تلویزیونها قادر به ارائه یک تجربه سه‌بعدی بدون نیاز به عینک متقاعد کننده به چندین بیننده در یک زمان خواهند بود.

- کنترل از راه دور

ابتدا برای تغییر شبکه‌های تلویزیونی باید به سمت آن رفته و از روی خود دستگاه این کار انجام می‌شد، اما امروزه می‌توان این کار را براحتی با کنترل از راه دور انجام داد. در سالهای آینده این امر حتی راحت‌تر شده و با استفاده از گوشی‌های هوشمند یا حرکات دست و فرمانهای صوتی می‌توان براحتی به نمایش برنامه دلخواه پرداخت.

- رایانه‌های رومیزی

در آینده فروشنگان رایانه‌های شخصی دست از تولید رایانه‌های رومیزی برداشته، با اینحال دستگاههای دارای ترکیب کلی همه اجزا در یک بسته با نمایشگرهای بزرگ، ایستگاه‌های کاری لوکس برای آن دسته از افرادی که با محاسبات رده صنعتی کار می‌کنند و همچنین سرورها باقی خواهند ماند.

- شماره تلفن

دستگاههای تلفن قدیمی این امکان را فراهم می‌کردند تا شماره‌ها را بخاطر بسپاریم اما فناوری های جدید تنها نیاز به تایپ نام افراد برای برقرای تماس با آنها را ارائه می‌دهند. همچنین با قابلیتهای چت صوتی می‌توان به راحتی نام کاربری افراد را شماره‌گیری کرده و با آنها صحبت کرد. در آینده به جای گرفتن شماره تلفن از افراد، احتمالا نام کاربری اکتفا خواهد کرد.

- تلویزیون دارای زمان‌بندی اولیه

در روزگاران قدیم افراد خانواده باید راس یک ساعت مقرر برای مشاهده یک برنامه دور تلویزیون جمع می‌شدند. پس از آن با ورود دستگاههای ضبط و پخش ویدیو این اجبار از میان برداشته شد. این دستگاهها امروزه به کاربران اجازه ثبت برنامه‌ها را بدون نیاز به نوار کاست داده اما از آنجایی که بیشتر شبکه‌های تلویزیون به ارائه رایگان برنامه‌ها و سریالهای خود از طریق پخش در وب‌سایت یا در تلویزیون می‌پردازند، دیگر حتی نیازی به ضبط برنامه‌ها نیست.

- دستگاه فکس

در عصر ایمیل، پیامک و ارتباطات نسل چهارم شبکه تلفن همراه دیگر تنها بجز نیاز به امضا در برخی موارد نیاز خاصی برای ادامه حضور دستگاه فکس که از دهه ۱۹۷۰ تاکنون بوده، وجود ندارد. برخی شرکتها و وکلای آنها تنها با وجود امضا به تائید قراردادها و فرمها می‌پردازند برای همین در صورت درخواست وام یا ارسال یک ادعای بیمه به محل مذکور،‌دستگاه فکس می‌تواند جوابگوی نیاز به امضا شدن مدارک باشد.

البته در آینده شرکتهای بیشتر به تائید فرمها با امضای الکترونیک پرداخته از این رو امضای ناخوانای یک فرد بر روی نسخه اجرایی لازم نخواهد بود. همچنین برای آن دسته که وجود امضا در پای برگه بسیار ضروری می‌نماید، دستگاههای لمسی اجازه خواهند داد تا امضای آنها به شکل دیجیتالی در پای برگه ثبت شود. از سوی دیگر پایان پذیرفتن خطوط ثابت به معنی پایان عمر فکس خواهد بود.

- دیسکهای نوری

در سالهای آینده شرکتها به تولید برنامه‌ها بر روی دی‌وی‌دی پایان خواهند داد و دیسکهای نوری نهایتا تا دهه آتی باقی خواهند ماند و در مجموع، با رونق گرفتن سرویس‌های پخش ویدیو و قابل دانلود، رسانه‌های فیزیکی از دور کنار گذاشته خواهند شد.

منبع: ایسنا

بخش دیدگاه ها بسته است.

WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
خروجی نوشته ها خروجی دیدگاه ها