اگر داخل هواپیما شلیک کنیم چه اتفاقی می افتد ؟

اطلاعات عمومی, تکنولوژی دیدگاهتان را بیان کنید

شما که هیچ وقت نمی تونید با اسلحه وارد هواپیما بشید، اما در بسیاری از فیلم ها می بینیم که تروریست ها یا هواپیما رباها این کار رو انجام می دن. شاید این افراد خواه یا ناخواه دست به اسلحه بشن و شلیک کنند. اما می دانید در این وضعیت چه اتفاقی خواهد افتاد؟ زمانی که کسی به هواپیما شلیک کند، آیا هواپیما منفجر می شود، فشار هواپیما کاهش پیدا می کند؟ واقعا چه اتفاقی می افتد؟

در حقیقت اگر فردی به سمت هواپیما شلیک کند، چهار رویداد ممکن است رخ دهد:

۱- گلوله از بدنه آلومینیومی هواپیما رد شده و حفره‌ای کوچک بر روی آن به جا بگذارد

۲- گلوله با پنجره برخورد کرده و شیشه‌ پنجره را خرد کند

۳- گلوله با سیم‌ کشی مخفی کف یا دیواره هواپیما برخورد کند

۴- گلوله با مخزن سوخت هواپیما برخورد کند

گلوله از بدنه آلومینیومی هواپیما رد شده و حفره‌ای کوچک بر روی آن به جا بگذارد

بدنه آلومینیومی هواپیما

درصورتی که گلوله بدنه هواپیما را سوراخ کند، هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد، زیرا کابین هواپیما از فشار تنظیم شده‌ای برخوردار است و این حفره کوچک قادر نخواهد بود تغییر قابل توجهی در سیستم هواپیما به وجود آورد چون سیستم تنظیم فشار جوری تنظیم شده است که یک یا چند حفره کوچک بر روی بدنه هواپیما تاثیر چندانی بر روی حرکت و ایمنی هواپیما نخواهد داشت.

گلوله با پنجره برخورد کرده و شیشه‌ پنجره را خرد کند .

پنجره هواپیما

اگر گلوله به پنجره برخورد کند و شیشه‌ پنجره را خرد کند در این صورت مشکل واقعا بزرگی به وجود خواهد آمد. زمانی که پنجره خرد شود، تنظیم فشار درون هواپیما در عرض چند ثانیه از بین خواهد رفت و از آنجایی که تمامی هوای درون کابین هواپیما به سمت پنجره شکسته هجوم می‌برد، اکثر وسایلی که در کابین هواپیما وجود دارد به سمت بیرون پرتاب می شود. درصورتی که فردی در نزدیکی این پنجره نشسته باشد، دچار دردسر بزرگی شده و احتمال اینکه به بیرون از هواپیما کشیده شود بسیار بالا است، این می‌تواند دلیل خوبی باشد تا همیشه کمربند ایمنی مسافران بسته باقی بماند.

زمانی که شیشه خرد شود در این زمان تنظیم فشار درون کابین از بین می رود و برای تمامی سرنشینان هواپیما مشکل بسیار بزرگی ایجاد خواهد کرد. یک هواپیمای تجاری را تصور کنید که در ارتفاع ۹ هزار و ۱۴۴ متری، کمی بالاتر از قله اورست در حال پرواز است و ناگهان شیشه بشکند، در این ارتفاع تراکم هوا بسیار کم است به اندازه ‌ای که انسان بدون در اختیار داشتن تجهیزات تنفسی، در کمتر از یک دقیقه می‌تواند دچار خفگی شود. از این رو ماسک‌های اکسیژن در این شرایط از سقف هواپیما پایین خواهد افتاد، در این شرایط سرنشینان باید به سرعت ماسک را به صورت بزنند تا مشکل بزرگتری به وجود نیاید.

گلوله با سیم‌ کشی مخفی کف یا دیواره هواپیما برخورد کند

سیم کشی داخل هواپیما

کابین خلبان هواپیما

اگر گلوله به سیم‌ کشی کابین یا یکی از تجهیزات اتاق خلبان برخورد کند می‌تواند مشکلاتی را به وجود آورد و این مشکل زمانی می تواند خطر سازتر شود که گلوله به پنل کنترل کابین خلبان برخورد کند که احتمال از کار افتادن آن قسمت هواپیما بسیار زیاد است. آسیب وارد شده به این بستگی دارد که گلوله به چه قسمتی برخورد کرده و این ابزار به چه اندازه اهمیت دارند. بعضی از مواقع امکان آتش سوزی هم وجود دارد.

گلوله با مخزن سوخت هواپیما برخورد کند

در نهایت یکی از خطرناک ترین مشکلی که احتمال به وجود آمدن آن زیاده، مخزن سوخت است. هواپیما های تجاری بخش زیادی از سوخت خود را در بال هایشان ذخیره می‌کنند و همچنین بعضی از هواپیماها سوخت خود را در بدنه هواپیما ذخیره می کنند. برای مثال یک بوئینگ ۷۴۷ هزاران گالن سوخت را در بدنه خود ذخیره می‌کند. درصورتی که گلوله ‌ای با یکی از این مخازن برخورد کند، حداقل مشکلی که به وجود خواهد آمد نشت سوخت از مخزن است که می‌تواند به انفجار هواپیما منجر شود.

بخش دیدگاه ها بسته است.

WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
خروجی نوشته ها خروجی دیدگاه ها