چگونگی کشف منشور کوروش

اطلاعات عمومی, مسائل و اخبار روز اجتماعی, وبلاگهای کمک کننده به بهبودی و مرتبط دیدگاهتان را بیان کنید
درباره چگونگی پیدا شدن منشور کوروش گفته شده است هنگام کاوش در محوطه باستانی بابل (۱۸۸۲-۱۸۷۹) باستان‌شناسی به نام «هرمز رسام» یک استوانه سفالین کوچک یافت که شامل یک نوشته از کوروش بزرگ بود.

جنس این استوانه از گل رس و ابعاد آن شامل ۲۳ سانتیمتر طول و ۱۱ سانتیمتر عرض است. استوانه دارای ۴۰ سطر به زبان اکدی و به خط میخی بابلی است.
این سند گویای رفتار بزرگ‌منشانه کوروش در برخورد با مغلوبین است که امروزه به عنوان نخستین منشور حقوق بشر ذهن جهانیان را به خود معطوف ساخته است. این منشور در سال ۱۹۷۱ توسط سازمان ملل متحد به تمام زبان‌های رسمی سازمان منشور شد.

استوانه یافت شده در موزه بریتانیا در شهر لندن نگهداری می‌شود. در سال ۱۹۷۵ «ریشارد برگر» بخشی از یک لوحه استوانه‌ای که آن را متعلق به نبونید می‌دانستند، پاره‌ای از استوانه کوروش بزرگ و سطرهای ۳۷ تا ۴۵ آن دانست و از این‌رو این قسمت که در دانشگاه ییل (Yale) امریکا نگهداری می‌شد، به موزه لندن منتقل شد و به استوانه اصلی پیوست.

نام و مرگ کوروش

نام کوروش در سنگ‌نبشته‌های میخی پارسی «کورو» در نسخه عیلامی «کوارش»، در لوحه‌های بابلی «کورش»، در تورات «کورش» و در لاتین «سیروس» آورده شده است.
او از خانواده هخامنش بود که خود از تیره پاسارگادی‌های پارس و از نژاد آریایی بوده‌اند. این شهریار در سال ۵۹۸ پیش از میلاد چشم به جهان گشود و طبق نوشته‌ها ۳ همسر داشت که نام دوتای آنها «کاسان دان» و «آمتیس» بوده است. کوروش از کاسان‌دان ۲ پسر به نام‌های کمبوجیه و بردیا داشته که درباره آنها در تاریخ بسیار نقل شده است، اما این شهریار ایرانی از زن دوم ۲ دختر به نام‌های «آتوسا» و «مرئه» و از زن سومش هم دختری به نام «آرتیس‌تن» داشته است.

درباره مرگ کوروش گفته‌اند در سال ۵۲۹ پیش از میلاد و در سن ۷۰ سالگی در اثر شورش ماساژت‌ها نیمه‌صحراگرد که یک تیره سکایی در آن طرف رودخانه «آراکس» بودند، کوروش شکست می‌خورد و در اثر زخمی که بر‌می‌دارد، بعد از سه روز از دنیا می‌رود.

پادشاهی کوروش

شاهنشاهی کوروش بزرگترین و شکوهمندترین پادشاهی در سراسر آسیا بود و گواهی این امر امپراتوری بود که مرزهای آن از شرق به اقیانوس هند، از شمال به دریای سیاه، از غرب به قبرس و مصر و از جنوب به حبشه می‌رسید و این امپراتوری با چنین عظمتی فقط با یگانه کوروش اداره می‌شد. نوع حکومت او برمدارا، مروت و بخشش نسبت به حریفان بود. البته اهمیت و برتری کوروش بیشتر از دو لحاظ است: یکی آن‌که پارس را که کشوری محدود بود، در اندک زمانی به یک فرمانروایی پهناور و نیرومند تبدیل کرد که تا آن زمان چنین دولت وسیع و مقتدری به وجود نیامده بود. برتری دیگری که نزد اندیشمندان از همه کارهای او درخشنده‌تر است، حسن سلوک، سیاست متین و روش پسندیده‌ای بود که درباره کشورهای تابعه و زیردست در پیش گرفت.

ترجمه‌ای منظوم از بخشی از منشور کوروش

من هستم کوروش، شاه هخامنشی

من یاور مردمان و پیام‌آور محبتم

سلوک سربازان من

سلوک پارسیان سرزمین من است

و ما برای آزادی مردمان آمده‌ایم

تباهی و تیرگی از ما نیست

وحشت و شقاوت از ما نیست

ما رسولان امان و آسودگی هستیم

ما آورندگان آزادی مردمان هستیم

پس بشارتم داد دانای دانایان

سعادت دنیا و بهشت آخرت

نیکوترین پاداش است.

منبع: منشور کوروش،

بخش دیدگاه ها بسته است.

WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
خروجی نوشته ها خروجی دیدگاه ها