پایان المپیک تاریخی برای ایران

ورزشی دیدگاهتان را بیان کنید
اگرچه سی‎امین دوره بازی‏های المپیک تابستانی پایان خوبی برای ورزش ایران نداشت اما با این حال میزبانی لندن در این دوره از بازی‌ها هم برای کاروان کشورمان خوش یمن بود مانند ۶۴ سال پیش!

سی‎امین دوره بازی‏های المپیک تابستانی تا ساعاتی دیگر با برگزاری مراسم اختتامیه در لندن به پایان می‎رسد، بازی‎هایی که ایران ناکام‌ترین و بدشانس‌ترین کاروان ورزشی در روز پایانی آن بود با این حال بهترین عملکرد ممکن در طول تاریخ المپیک را برای کشورمان رقم زد.

اگر امروز باخت ناباورانه مهدی تقوی مقابل “لیوان لوپز” کوبایی و آسیب دیدگی رضا یزدانی در یک قدمی فینال و رسیدن به مدال طلا، شوک بزرگ کاروان ورزش ایران و تیم کشتی آزاد را موجب نمی‏شد، مدال‌آوری ورزشکاران ایرانی در این دوره بازی‌های المپیک تا ساعات پایانی ادامه پیدا می‏کرد و اینگونه المپیکی تاریخی برای ورزش ایران رقم می‎خورد اگرچه همین گونه هم ورزش ایران تاریخی‌ترین و بهترین المپیک خود را تجربه کرد.

کاروان ورزش ایران که پیش از این ۱۵ دوره حضور در ادوار مختلف بازی‌های المپیک را تجربه کرده بود، در این دوره از بازی‎ها برای نخستین بار موفق شد تعداد مدال‎های خود را دو رقمی کند، آنهم با چهار مدال طلا در حالی که پیش از این بیشترین تعداد مدال طلای ایران در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی (سه طلا) بدست آمده بود.

در این دوره از بازی‎های المپیک کشتی فرنگی ایران برای نخستین بار در طول تاریخ صاحب مدال طلا شد. ورزش ایران در رشته‏ای غیر از وزنه برداری، کشتی و تکواندو به مدال رسید. ضمن اینکه تیم کشتی فرنگی هم پرونده کاری خود را با کسب عنوان قهرمانی المپیک بست. همه اینها در کنار هم عملکردی تاریخی برای کاروان ۲۰۱۲ ورزش ایران را رقم زد.

به گزارش مهر، رقابت‌های کشتی آزاد امروز بدون مدال برای کشتی گیران ایران همراه بود تا در روز پایانی رقابت‌ها، دست ورزشکاران کشورمان از کسب مدال کوتاه بماند.

هرچند الهه احمدی در تیراندازی توانست برای ورزش ایران یک عنوان ششمی را کسب کند اما آنچه مهم بود اینکه خیلی از ورزشکاران توقعات را برآورده نکردند و ناکامی‌های آنها زیر سایه موفقیت‌هایی که در روزهای بعد بدست آمد پنهان شد. هرچند که باید پذیرفت برخی از این رشته‌ها تنها برای کسب تجربه راهی لندن شده بودند و انتظاری بیش از این هم از آنها نمی‌رفت.

اما این دلیل نمی‌شود که برخی ورزشکاران در رشته‌های دوومیدانی، قایقرانی، تیراندازی با کمان و حتی تیراندازی نتوانند رکوردهای داخلی خود را در بازی‌های المپیک تکرار کنند. در این میان رشته‌های قایقرانی و تیروکمان که فدراسیون‌های پرحاشیه قبل از المپیک بودند، باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرند و بررسی شود چه کسانی در ناکامی ورزشکاران این رشته‌ها مقصر هستند.

مدال‌آوران ورزش ایران در سی‌امین دوره بازی‌های المپیک که با مدال‌آوری خود تاریخی‌ترین نتیجه برای کاروان ایران را رقم زدند، عبارتند از:

مدال طلا:
* حمید سوریان: مسابقات کشتی وزن ۵۵ کیلوگرم
* بهداد سلیمی: مسابقات وزنه برداری دسته ۱۰۵+ کیلوگرم
* قاسم رضایی: مسابقات کشتی فرنگی وزن ۹۶ کیلوگرم
* امید نوروزی: مسابقات کشتی فرنگی وزن ۶۰ کیلوگرم

مدال نقره
* سجاد انوشیروانی: مسابقات وزنه برداری دسته ۱۰۵+ کیلوگرم
* احسان حدادی: مسابقات دوومیدانی پرتاب دیسک
* صادق گودرزی: مسابقات کشتی آزاد وزن ۷۴ کیلوگرم
* نواب نصیرشلال: مسابقات وزنه برداری دسته ۱۰۵ کیلوگرم
* محمد باقری معتمد: مسابقات تکواندو وزن ۶۸- کیلوگرم

مدال برنز
* کیانوش رستمی: مسابقات وزنه برداری دسته ۸۵ کیلوگرم
* احسان لشگری: مسابقات کشتی آزاد وزن ۸۴ کیلوگرم
* کمیل قاسمی: مسابقات کشتی آزاد وزن ۱۲۰ کیلوگرم

درست است که عملکرد کاروان ورزش ایران در المپیک به صورت گروهی و کلی بررسی می‌شود و به آن عنوان موفق یا ناکام داده می‌شود اما اگر می‌خواهیم برای آینده برنامه ریزی کنیم و در المپیک بعدی بتوانیم از این موفق‌تر باشیم، باید نقاط ضعف‌مان را پوشش دهیم نه اینکه در باد موفقیت‌ها بخوابیم.

بسیاری از رشته‌هایی که می‌توانند در المپیک موفق باشند و مدال‌آوری کنند نه خانه اختصاصی دارند و نه امکاناتی که بتوان در آن استعداد پرورش داد. برخی ورزشکاران را لای پرقو می‌گذاریم و از بقیه غافل می‌شویم تا شاید تک ستاره‌ها بتوانند برای ورزش افتخارآفرینی کنند اما این راه درست و اصولی و آینده‌دار نیست.

ورزش زیر ساخت می‌خواهد و توسعه زیر ساخت‌ها بودجه. ورزش کار خودش را انجام داده و وظیفه‌اش را در المپیک به بهترین شکل ممکن انجام داده است. حالا نوبت دولت و مجلس است که به کمک مسئولان ورزش بیایند و با تزریق به موقع و صحیح بودجه زمینه حرکت اصولی در ورزش را فراهم کنند. حالا همه باید دست در دست هم دهند تا در المپیک بعدی رتبه ایران تک رقمی شود.

بخش دیدگاه ها بسته است.

WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
خروجی نوشته ها خروجی دیدگاه ها