زبان؛ فواید و آفات آن

اطلاعات عمومی, قدم سوم و یازدهم(دعا و مراقبه), مذهب دیدگاهتان را بیان کنید
زبان عضو تاثیرگذاری در سرنوشت فردی و جمعی انسان‌هاست که بسیاری از ما در سطح جامعه خود نسبت به آن بی‌توجهیم و با اطمینان می‌توان گفت اگر غیر از این بود هم اکنون در شرایط بهتری بسر می‌بردیم.

به گزارش ایسنا، بر اساس حدیثی از حضرت امام علی (ع) آدمی نباید در زمان ارتکاب یک گناه آن‌را کوچک بینگارد و ببیند که با انجام آن نسبت به چه شخص بزرگی یعنی خداوند متعال، حرف ناشنوی کرده است و از جمله این موارد می‌توان به بسیاری از گناهانی که بوسیله زبان انجام می‌شوند و گاهی حیات فردی و اجتماعی افراد را به صورت جدی به خطر می‌اندازند اشاره کرد.

در آیه ۱۵، سوره نور در این ارتباط می‌خوانیم که:

«إِذْ تَلَقَّوْنَهُ بِأَلْسِنَتِکمُ‏ْ وَ تَقُولُونَ بِأَفْوَاهِکمُ مَّا لَیْسَ لَکُم بِهِ عِلْمٌ وَ تحَْسَبُونَهُ هَیِّنًا وَ هُوَ عِندَ اللَّهِ عَظِیمٌ»

آنگاه که از زبان یکدیگر (تهمت‌را) می‌گرفتید و با آنکه علم نداشتید دهان به دهان می‌گفتید و این را ساده و کوچک می پنداشتید در حالی که آن نزد خدا بزرگ است.
زبان، تنها عضوی است که در طول عمر انسان، از حرف زدن، نه درد می‌گیرد و نه خسته می‌شود. شکل و اندازه آن کوچک؛ اما جرم و گناه آن بزرگ است. چه بسیارند انسان‌های کافری که با گفتن یک جمله (شهادت به یگانگی خداوند) مسلمان و پاک می‌شوند و یا مسلمانانی که با گفتن کفر به خدا، یا انکار احکام دین، کافر و نجس می‌شوند.
زبان می‌تواند با راستگویی، ذکر و دعا و نصیحت دیگران، صفا بیافریند و از سوی دیگر قادر است با نیش زدن به این و آن، کدورت ایجاد کند.

زبان کلید عقل و چراغ علم و ساده‌ترین و ارزان‌ترین وسیله انتقال علوم و تجربیات است.

بخش دیدگاه ها بسته است.

WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
خروجی نوشته ها خروجی دیدگاه ها