برای استجابت دعا چه کنیم؟

قدم سوم و یازدهم(دعا و مراقبه), مذهب, مسائل و اخبار روز اجتماعی دیدگاهتان را بیان کنید
یک استاد دانشگاه معتقد است بعضی از گناهان باعث می‌شود که دعا به اجابت نرسد.

مطهره عابدینی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بعضی از گناهان باعث می‌شود که دعاها مستجاب نشود و مثل یک توده ما را در خودشان پیچیده کنند و نگذارند صدای ما به بالا برسد، از جمله این گناهان حق‌الناس است که اگر بر گردن ما باشد دعا به اجابت نمی‌رسد و یا اگر پدر و مادر از ما رضایت نداشته باشند دعا مستجاب نمی‌شود چراکه رضایت آن‌ها جهت استجابت دعا خیلی مهم است.

وی با بیان این‌که «هر چیزی یک مقدمه و مأخره‌ای دارد» افزود: برای اجابت دعا باید ادب دعا را رعایت کنیم، در متون دینی تاکید شده که با وضو، رو به قبله و در زمان و مکان خاصی که انرژی مثبت به ما می‌دهد دعا کنیم؛ مثلا در وقت سحر، هنگام اذان، زیر باران، مکان‌های زیارتی که روح عبادت در آن‌ها جریان دارد دعا مستجاب می‌شود.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: برای استجابت دعا سلسله زنجیرهایی به هم وصلند که هرکدام به نوبه‌ خود یک حلقه‌اند که ما را به اجابت نزدیک کند، اما در روایات داریم که اگر تمامی این شرایط را رعایت کردیم اما دعای ما اجابت نشد دلیلش حکمت است به دلیل رحمانیتی که در ذات خداوند است شاید این دعا به صلاح بنده نبوده و یا شاید خداوند بخواهد از آن بهتر را نصیب بنده‌اش کند.

عابدینی گفت: تاکید شده که در اول و آخر دعا زیاد صلوات بفرستید با ذکر «و عجل فرجهم» زیرا بزرگ‌ترین دعا، دعا برای فرج است ما با صلوات دعاهایمان را زینت می‌دهیم.

وی در پایان تصریح کرد: در حق دیگران خیلی دعا کنیم؛ زیرا آن‌ها به خودمان بازمی‌گردد و رعایت تمامی این موارد و سایر کارها در اجابت دعا نقش موثری دارند و اگر تزکیه نفس داشته باشیم برای اجابت دعا قدم بیشتری برداشته‌ایم.

بخش دیدگاه ها بسته است.

WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
خروجی نوشته ها خروجی دیدگاه ها