چرا نوجوانان بزهکار می شوند؟

اطلاعات عمومی, الکلی ها و معتادان گمنام, الکلی ها ی گمنام, ج.!.ن.!.س.!.ی های گمنام (س.ک.س.ی.های گمنام)S.A, خانوادگان معتادان/الکلی ها یا النان و نارانان, فرزندان الکلی ها/معتادان یا الاتین و ناراتین, مسائل و اخبار روز اجتماعی, معتادان گمنام, نیکوتینیهای گمنام, وابستگان و همبستگان گمنام, وبلاگهای کمک کننده به بهبودی و مرتبط دیدگاهتان را بیان کنید

چرا نوجوانان بزهکار می شوند؟

اجتماعی | چرا نوجوانان بزهکار می شوند؟ بزهکاری به انواعی از خشونت و رفتارهای غیرقانونی اطلاق می شود که در گروه سنی زیر ۱۸ سال مشاهده می شود.

بزهکاری ها انواع مختلفی دارند و می توان آنها را به سه گروه تقسیم کرد:

دسته اول اعمال خلافی هستند که علیه جامعه و اشخاص صورت می گیرد و شامل ضرب و شتم، تجاوز به عنف و قتل می شود.

دسته دوم حرکت و اقدام علیه نظم عمومی جامعه است و کارهایی مانند توزیع مواد مخدر و انحرافات جنسی را شامل می شود.

دسته سوم بزهکاری علیه مالکیت افراد جامعه است و سرقت و جعل اسناد را در بر می گیرد.

نوجوانانی هم که مرتکب انواع بزهکاری ها می شوند در موقعیت یکسانی نبوده و از شرایط رشد اجتماعی متفاوتی برخوردارند.

۱- یک عده نوجوانانی هستند که در خانواده هایی متعادل رشد کرده و بزرگ شده اند اما در سنین نوجوانی که زمان فاصله گرفتن نوجوان از خانواده است، در جامعه با افراد ناباب یا گروههای خلافکار آشنا شده و به سمت آنها و کارهای آنان گرایش پیدا می کند. حتی ممکن است است به مصرف مواد مخدر یا الکل کشیده شوند.

مصرف مواد مخدر و الکل علاوه بر اینکه خود نوعی ناهنجاری محسوب می شوند زمینه ارتکاب به انواع خلافکاریهای دیگر را نیز در نوجوانان مستعد می کند.

۲- گروهی دیگر از نوجوانان از دوران کودکی در شرایط نامناسب خانوادگی رشد کرده اند. خانواده های طلاق یا خانواده هایی که یکی یا هر دوی والدین، خود دچار انواع انحرافات بوده اند، نوجوان هم برای همانندسازی با محیط اطراف به انواع کارهای خلاف گرایش پیدا می کند.

مشکلات شدید مالی حاکم بر خانواده هم می تواند عامل و انگیزه ای قوی برای گرایش فرزندان خانواده به بزهکاری باشد.

دلایل بزهکاری

دلایل بروز بزهکاری در نوجوانان بسیار پیچیده است، اما در یک نگاه کلی می توان گفت بزهکاریها زاییده ناراحتی های شدید روانی است که حتی شامل اضطراب ها و کمرویی های شدید هم می شود. در راس همه اینها می توان به فقر اجتماعی و فرهنگی اشاره کرد. کودکانی که از رابطه گرم و عاطفی با مادر محروم هستند یا با مادر علیه پدر متحد می شوند و خانواده های از هم گسیخته یا خلافکار، از پتانسیل بالایی در پرورش نوجوانان بزهکار برخوردارند.

درمان بزهکاری

برای درمان بزهکاری ابتدا باید نوع بزه شناخته شود و منشا بروز آن مشخص شود.

گام نخست جدا کردن نوجوان از شرایط محیطی است که در آن قرار دارد. اگر نوجوان معتاد به استفاده از مواد مخدر یا مشروبات الکلی است، باید نخست ترک داده شود و ارتباطش با کسانی که شرایط روی آوردن مجدد وی را فراهم می آورند، قطع شود.

گام بعدی، پذیرش همه جانبه نوجوان در محیط سالم جدید و مشارکت دادن وی در فعالیت های اجتماعی، ورزشی، فرهنگی و … است زیرا کار و سرگرمی های سالم گروهی مانع گرایش وی به سمت بزهکاری می شود.

در کنار این اقدامات روان درمانی نیز نباید مورد غفلت قرار گیرد زیرا با روان درمانی نوجوان شناخت بهتری نسبت به خود، زندگی و آینده پیدا کرده و با افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس، مهارت مقابله با مشکلات به شیوه صحیح را کسب می کند و بهتر و موثرتر با احتمال گرایش مجدد وی به کارهای خلاف مبارزه می شود.

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. پس خانواده ها باید بسیار با دقت نوجوانان خود را مراقبت کنند و به محض مشاهده کمترین علایم اختلالات روانی یا رفتارهای غیرمعمول، با استفاده از مراکز مشاوره مانع جدی شدن مسئله و غرق شدن نوجوان در فساد و گناه شوید.

منبع : همشهری آنلاین

بخش دیدگاه ها بسته است.

WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
خروجی نوشته ها خروجی دیدگاه ها