«شغال سیاه شیشه ای» به طناب دار نزدیک شد

اطلاعات عمومی, الکلی ها و معتادان گمنام, الکلی ها ی گمنام, خانوادگان معتادان/الکلی ها یا النان و نارانان, فرزندان الکلی ها/معتادان یا الاتین و ناراتین, مسائل و اخبار روز اجتماعی, معتادان گمنام, نیکوتینیهای گمنام, وابستگان و همبستگان گمنام, وبلاگهای کمک کننده به بهبودی و مرتبط دیدگاهتان را بیان کنید
«شغال سیاه شیشه ای» به طناب دار نزدیک شد
خراسان – مورخ پنج‌شنبه ۱۳۹۰/۰۶/۱۷ شماره انتشار ۱۷۹۲۷
نویسنده: غلامرضا تدینی راد

جوان معتاد به شیشه و کراک که در ۱۲ مرداد سال ۸۸ یک زن مسن و نوه ۹ ساله اش را به طرز فجیعی در شهرستان ورامین به قتل رسانده بود، به ۲ بار قصاص، یک بار اعدام، ۱۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد و پرونده وی به واحد اجرای احکام دادگاه کیفری استان تهران ارسال شد، تا این فرد جنایتکار به سزای عمل خود برسد. به گزارش فارس، عصر ۱۲ مرداد سال ۸۸، ماموران پلیس آگاهی شهرستان ورامین از وقوع قتل دلخراش یک زن مسن و نوه ۹ ساله وی در خانه دختر او، باخبر شدند. زن میانسالی که در این حادثه مادر و دخترش را از دست داده بود، به ماموران گفت: صبح زود از خانه به همراه شوهرم خارج شدم، اما عصر که برگشتیم با اجساد مادر و دخترم که سرشان بریده شده بود مواجه شدیم، ضمن این که مقداری از طلاهای مادرم و یک گوشی تلفن همراه هم به سرقت رفته بود. تحقیقات از تعدادی از مظنونان قتل، که بسیاری از آن ها در محدوده سکونت مقتولان حضور داشتند آغاز شد اما تا مدتی هیچ سرنخی از قاتل یا قاتلان به دست نیامد. بعد از دستگیری قاتل، اولیای دم، در کمال تعجب با مرد همسایه خود رو به رو شدند که به هیچ وجه او را به عنوان مظنون معرفی نکرده بودند و به او اعتماد کامل داشتند. شاهین، در اعترافات خود در مراحل مختلف تحقیقات مدعی شد که از چند روز قبل تصمیم به سرقت از خانه همسایه خود گرفته بود ولی روز حادثه برای عملی کردن نقشه خود و شناسایی نشدن، مجبور به قتل «نگین» ۹ ساله و مادربزرگ او شده است. شاهین گفت: بعد از این که به بهانه قفل بودن در خانه، از مادربزرگ نگین خواستم در را باز کند تا از طریق خانه آن ها وارد خانه خود شوم، او جلوتر از من به سمت حیاط رفت که در یک لحظه از پشت چاقویی به پهلویش زدم و بعد از آن سرش را جدا کردم. او قبل از مرگ، مقداری از موهای مرا کند. وی ادامه داد: بعد از این که دست هایم را شستم، متوجه شدم که نگین از خواب بیدار شده و مرا دیده است؛ بعد از این که او را مورد آزار و اذیت قرار دادم، دست و پایش را با آستین لباسش بستم و به طبقه بالا رفتم و تلفن همراهی را برداشتم، وقتی برگشتم متوجه شدم که دست های نگین باز شده است، او را خفه کردم و در نهایت با چاقو سرش را بریدم و از خانه خارج شدم. قرار مجرمیت شاهین با توجه به اعترافات صریح از سوی دادسرای جنایی صادر و پرونده برای رسیدگی به شعبه ۷۷ دادگاه کیفری استان تهران ارسال شد که جلسه دادگاه صبح روز ۲۰ آذر سال گذشته به ریاست قاضی اکبر ساعی برگزار شد. در ابتدای جلسه اصغری روشن، نماینده دادستان با اشاره به کیفرخواست صادره گفت: اتهام انتسابی به متهم مبنی بر ۲ فقره قتل عمدی و سرقت مقرون به آزار محرز است و خواستار مجازات وی هستم. اولیای دم نیز در جایگاه قرار گرفتند و با درخواست قصاص متهم، از قاضی ساعی خواستند این حکم در ملاءعام اجرا شود.

ادعای جدید متهم در دادگاه: من همدست داشتم

متهم در جایگاه قرار گرفت و با وجود این که تا قبل از این، ۸ بار به صراحت مدعی شده بود که با نقشه قبلی و به تنهایی مرتکب این جنایت شده، مدعی شد که با ۲ نفر از دوستانش به نام های یدا… و فرامرز این کار را کرده است. متهم یک بار دیگر هم مدعی شده بود با افرادی به نام سجاد و رضا قتل را انجام داده است که آن را دروغ و متاثر از حرف های دیگر زندانیان خوانده بود. شاهین در تشریح حادثه گفت: با دوستانم وارد خانه شدیم که فرامرز پیرزن را از پشت با چاقو زد، من رو به روی او قرار گرفتم تا طلاهایش را درآورم، اما موهای مرا کشید که فرامرز مجبور شد با چاقو گردن او را بزند. وی افزود: بعد از این که دست هایمان را شستیم، من و یدا… به طبقه بالا رفتیم و وقتی برگشتیم متوجه شدیم فرامرز نگین را هم به قتل رسانده است. قاضی ساعی گفت: خانواده مقتول به قدری با تو صمیمی بودند که به هیچ وجه به تو مظنون نشدند و این به دلیل سابقه آشنایی شما بوده است و حتی عروسی تو در خانه آن ها برگزار شد. شاهین در پاسخ به سوال قاضی که طلاها را چه کردی، گفت: نه طلایی به دستم رسید و نه پولی، همه آن ها را یدا… و فرامرز بردند. قاضی اظهارات یدا… مبنی بر این که طلاها را شاهین به او داده و مدعی شده که متعلق به همسرش است، برای شاهین خواند و شاهین آن ها را تکذیب کرد.

برای آدم معتاد، هزار تومان هم گنج است

شاهین با بیان این که هیچ دلیل و مدرکی برای اثبات همراه بودن آن ها با خود ندارد، در پاسخ به این سوال که ارزش طلاها چقدر بود که مرتکب ۲ قتل با این خشونت شدی، گفت: بیش از ۲ سال است که به شیشه و کراک اعتیاد دارم و برای یک فرد معتاد، هزار تومان هم ارزشمند است. وی در پاسخ به این سوال که اگر صحنه قتل نگین را ندیدی، چگونه آن را به طور دقیق بازگو کردی، گفت: فرامرز بعد از قتل و خروج از خانه، ماجرا را تعریف کرد. قاضی از متهم سوال کرد که اگر طلاها را یدا… دزدیده است، پس چرا تو مبلغ آن را به خانواده مقتول پس دادی، گفت: پول را بدون اجازه من از حسابم برداشت کردند.

دفاع از موکل با استناد به مرغ!

بعد از اظهارات شاهین، وکیل وی در جایگاه قرار گرفت و در اظهارات خود گفت: من در زندان با موکلم صحبت کردم و متوجه شدم که او ۴بار اظهارات متفاوتی ارائه کرده است. من یک بار به او گفتم ۲مرغ مقابلت قرار می دهم و اگر توانستی یکی را بکشی و دیگری را بگیری، قبول می کنم که تو قاتلی.

وی با بیان این که موکلش از سوی افرادی تهدید شده است گفت: موکل من برای حفظ جان خانواده اش حقیقت را نمی گوید. یکی از کسانی که موکل من نام او را آورده، توسط شاهدانی، قبل از قتل همراه او دیده شده و او کسی است که از گذشته با پدر نگین، آشنایی داشته است. آن ها روز حادثه با پراید به منزل پدر نگین رفته بودند. وکیل مدافع شاهین افزود: درخواست تحقیقات بیشتر هم درباره اظهارات موکلم و هم درباره سلامت روانی او دارم. قاضی ساعی خطاب به وکیل متهم گفت: خودروی پراید موردنظر شما، مربوط به این پرونده نیست و تحقیقات لازم درباره آن صورت گرفته است. شاهین در جایگاه قرار گرفت تا آخرین دفاعیات خود را بگوید، اما فقط گفت: من همدست و شریک جرم داشتم و حرف دیگری ندارم. ادامه جلسه دادگاه، برای رسیدگی به اتهام آزار و اذیت متهم، به صورت غیرعلنی برگزار شد.

قصاص، اعدام، حبس و شلاق، مجازات شغال

بعد از ختم جلسه، قاضی ساعی به همراه مستشاران دادگاه (محمدی کشکولی، سالاری، بومی و مرادی) وارد شور شدند و حکم پرونده را این گونه صادر کردند: شاهین به اتهام قتل عمدی به ۲بار قصاص، به اتهام تجاوز به نگین به اعدام، به اتهام سرقت مقرون به آزار به ۱۰سال حبس و تحمل ۷۴ضربه شلاق و همچنین رد اموال مسروقه محکوم شد. بعد از این که پرونده از سوی دیوان عالی کشور تایید شد و به دادگاه کیفری استان تهران بازگشت، پرونده به واحد اجرای احکام فرستاده شد. بسیاری از جنایت های فجیع که در جامعه رخ می دهد توسط افرادی انجام می شود که به موادمخدر اعتیاد شدید پیدا کرده اند، این افراد چه بسا به منظور تامین هزینه سنگین موادمخدر دست به سرقت های خشن می زنند که برخی از آن ها به جنایت منجر می شود. درباره حادثه اخیر نیز می بینیم که جوان جنایت کار به دو ماده مخدر بسیار خطرناک یعنی شیشه و کراک اعتیاد دارد. روان شناسان و پزشکان در مورد اثرات زیانبار این دو ماده مخدر بسیار سخن گفته اند که از جمله عوارض شیشه به عنوان یک مخدر و محرک ایجاد روحیه پرخاشگری و خشونت در افراد است. یک پزشک که در زمینه درمان اعتیاد فعالیت دارد به خراسان گفت: برخی بر این عقیده اند که شیشه چون حاوی مرفین نیست اعتیادآور نمی باشد اما باید گفت این ماده محرک بسیار قوی، خطرناک و اعتیادآور است. وی افزود: فرد معتاد به شیشه در ماه های اول اثرات توهم زایی بسیار اندکی را تجربه می کند و فاز غالب شیشه در این مدت لذت های بسیار زیاد ، تجربه داشتن سطح بسیار بالای انرژی و خلاقیت های فراوان ذهنی و … است. این اثرات تا مدت زمان اندکی برای فرد معتاد قابل کنترل است اما وقتی مصرف وی افزایش می یابد این مسائل از کنترل او خارج می شود به گونه ای که احساس می کند بدون مصرف شیشه هیچ است و نمی تواند هیچ کاری انجام دهد. وی افزود: هرچه مصرف شیشه بیشتر شود اثرات ثانویه این ماده مخدر در رفتار و حرکات فرد بیشتر نمایان می شود به گونه ای که چه بسا فرد به موجودی دو قطبی تبدیل شود که گاهی بسیار آرام و مهربان است و گاهی بسیار خشن و پرخاشگر است. وی گفت: مصرف شیشه به مرور زمان فرد را فوق العاده بدبین می کند و چه بسا او را به مرحله جنون می رساند، مصرف کنندگان شیشه گاه تا ۷۲ساعت هم نمی توانند یک دقیقه بخوابند در پاره ای از اوقات توهم شدید به این افراد دست می دهد و موجب می شود احساس کنند توانایی انجام هر کاری را دارند. در واقع پرخاشگری، پرحرفی، افکار بدبینانه، کاهش توانایی های جنسی و جسمی و کنترل نداشتن روانی، کابوس و کاهش اشتها و تحریک پذیری بسیار زیاد به گونه ای که احتمال دارد فرد معتاد دست به هر خشونتی بزند از عوارض ماده مخدر شیشه است.

بخش دیدگاه ها بسته است.

WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
خروجی نوشته ها خروجی دیدگاه ها