نوشتن خاطرات وزن را کاهش می‌دهد

پرخوران گمنام دیدگاهتان را بیان کنید

نوشتن خاطرات وزن را کاهش می‌دهد

نوشتن خاطرات وزن را کاهش می‌دهد

تغذیه > توصیه‌ها و آداب – دکتر علیرضا آشوری:
داستان جذاب یک کار تحقیقاتی و نتایج جالب و باورنکردنی آن‌که توصیه‌ می‌کنیم حتما آن‌را امتحان کنید.
اگر شما هم فردی هستید که مشغول رعایت یک رژیم غذایی منظم و سفت و سخت است، شاید دانستن یک نکته باعث آرامش خاطرتان شود؛ اینکه بدانید یکی از قدرتمندترین ابزارهایی که برای کاهش وزن در اختیار دارید چیزی نیست جز قلم و کاغذ!
اخیرا یک مؤسسه معتبر تحقیقات سلامت در آمریکا به نام «کی‌سر» مقاله‌ای به چاپ رسانده که در آن بیماران شرکت‌کننده در یک مطالعه، به‌خاطر «نوشتن»، دوبرابر بیشتر وزن کم کرده‌اند.

در حالی که آمـریکایی‌ها سالانه ۳۵ میلیارد دلار به‌خاطر خرید محصولات مرتبط با کاهش وزن هزینه می‌کنند، استفاده از یک قلم و به‌کارگیری انگشتان و تأثیر فوق‌العاده آن می‌تواند برای کسانی که به‌دنبال روش‌هایی ارزان‌تر و سالم‌تر برای کاهش وزن خود هستند خبر بسیار خوبی تلقی شود.

ابتدا ببینیم در این کار تحقیقاتی مؤسسه کی‌سر چه اتفاقاتی رخ داده است.
در این مطالعه تمرکز دانشمندان روی تأثیر روش‌های مختلف کاهش وزن بوده است که روی هزار و ۵۰۰ بیمار بزرگسال دارای اضافه‌وزن انجام گرفت. شرکت‌کنندگان در این مطالعه در کلاس‌های تغییر روش زندگی که توسط همین مؤسسه برگزار می‌شد شرکت کردند. در این کلاس‌ها جلسات گروهی هفتگی، ورزش منظم، رعایت یک رژیم برای تأمین سلامت قلب و عروق و عدم‌مصرف الکل و در آخر نوشتن خاطرات غذایی گنجانده شده بود.

بعد از ۵ماه شرکت‌کنندگان به‌طور متوسط چیزی نزدیک به ۶ کیلوگرم وزن کم کرده بودند. اما نکته جالب اینجا بود که افرادی که بیش از ۵ روز در هفته خاطرات غذایی خود را نوشته بودند دوبرابر افرادی که خاطرات خود را نمی‌نوشتند وزن کم کرده بودند و نکته مهم‌تر اینکه این گروه وزن خود را حفظ کرده و دیگر به وزن قبلی برنگشته بودند.

حالا ببینیم این خاطرات غذایی دقیقا شامل چه نکاتی می‌شود.
به‌طور مختصر و مفید کسی که در حالت رژیم قرار دارد به‌طور روزانه هر کالری‌ای که مصرف می‌کند را یادداشت کرده تا در نهایت متوجه شود که مصرف این موادغذایی و این مقدار کالری خوب بوده یا بد.

آقای فرانک بیتسر ۶۴ ساله، یکی از شرکت‌کنندگان در این تحقیق است که طی این مدت نزدیک به ۱۲ کیلوگرم وزن کم کرده و کلسترول خونش نیز به حد طبیعی برگشته است. حالا ۴ سال از آن مطالعه گذشته است و آقای بیتسر از آن ۱۲ کیلویی که کم کرده بود فقط ۵/۲ کیلوگرم وزن اضافه کرده و در وضعیت جسمی و روحی خوبی به‌سر می‌برد. فرانک بیتسر از خاطرات غذایی، با عنوان «روشنگر» نام می‌برد. او رمز موفقیت خود در کاهش وزن را این‌طور تشریح می‌کند:«من با نوشتن خاطرات این امکان را به‌دست آورده بودم که خیلی سریع به اطلاعات مورد نظرم دست پیدا کنم و بدانم در کجای کار دچار اشتباه شده‌ام و بعد سعی می‌کردم دیگر این اشتباهات را تکرار نکنم. با نوشتن خاطرات متوجه می‌شدم که اندکی انحراف از رژیم غذایی‌ام مثلا خوردن یک کاسه بستنی یا یک چیزبرگر، چه تأثیر منفی فراوانی در وضعیت جسمی‌ام می‌گذارد. دانستن چنین نکاتی باعث می‌شود تا شما به‌شدت مراقب مقدار کالری دریافتی خود باشید».

یکی دیگر از افرادی که این دوره را با موفقیت پشت سر گذاشته، خانم کارول نلسون اهل نیویورک است که با استفاده از روش ثبت خاطرات غذایی خود توانسته در مدت ۶ماه حدود ۱۱کیلوگرم وزن کم کند. دیابت نوع دو خانم نلسون به‌خاطر همین مقدار کاهش وزن کاملا تحت کنترل درآمده و پزشک معالج او با مشاهده سلامت جسمی بیمارش تصمیم گرفته تا مقدار داروی کنترل قند خون خانم نلسون را کاهش دهد. کارول نلسون می‌گوید:«همه‌چیز از همان نوشتن خاطرات شروع شد. اما حالا دیگر حتی نیازی به نوشتن ندارم چون همه این موارد را به‌خوبی به خاطر می‌سپارم. وقتی به‌مدت چندین ماه خاطرات غذایی‌ام را می‌نوشتم الگوی غذا خوردنم جلوی چشمم بود».

چرا خودکار از اضافه وزن قدرتمندتر است؟!

واقعا چرا نوشتن چنین خاطراتی تا این حد می‌تواند مؤثر واقع شود؟ متخصصان همگی در این مورد اتفاق نظر دارند که مهم‌ترین ارزش این روش به خاطر پایه‌ریزی یک ساختار پاسخگو و توجیه‌پذیر شخصیتی است. خوب شاید این توصیف کمی قلنبه سلنبه باشد ولی اگر باقی متن را بخوانید مطمئنا متوجه جریان خواهید شد. در واقع اصل جریان برمی‌گردد به قضیه پاسخگو بودن هر فرد دربرابر کارهایی که انجام داده و در این مورد پاسخگویی و جواب‌پس دادن در مقابل غذاهایی که خورده و مقدار کالری‌ای که وارد بدن خود کرده است. تقریبا همه موافقند که پاسخگو‌بـودن مهم‌ترین عنصر در تغییر موفقیت‌آمیز روش زندگی است؛ از جمله تغییر الگوی تغذیه و کاهش وزن.

دکتر پاتریک اونیل، مدیر مرکز کنترل وزن دانشکده پزشکی دانشگاه کارولینای جنوبی عقیده مشابهی دارد:« اغلب ما واقعا نمی‌دانیم چقدر می‌خوریم. راستش حافظه ما خیلی باگذشت و بلندنظر است که این چیزها را فراموش می‌کند!»
دکتر اونیل توضیح می‌دهد که در کوتاه‌مدت خاطرات غذایی باعث افزایش آگاهی و هوشیاری شما نسبت به عادت‌ها و الگوهای غذایی‌تان می‌شود. وقتی به بیماران اجازه داده شود تا الگوهای غذایی خود را در طول روز دنبال کنند، یک خاطرات بصری می‌تواند نقایص پنهان و اشتباهات الگوی غذایی و رژیم را که قبلا بیمار نسبت به آنها بی‌توجه بود، برجسته سازد.

به علاوه وقتی پزشک یا متخصص تغذیه خاطرات را بررسی می‌کند، می‌تواند سرنخ خطاها و عاداتی را که ممکن است باعث افزایش وزن شود یافته و به بیمار تذکر دهد. با افزایش آگاهی و اطلاعات بیمار و پزشک امکان یافتن و حل مشکلات مرتبط با اصلاح الگوی تغذیه و رعایت رژیم غذایی به‌مراتب ساده‌تر خواهد شد.

دکتر مدلین فرنستروم از مرکز کنترل وزن دانشگاه پیتزبورگ معتقد است:
«خاطرات غذایی کمک می‌کند تا اطلاعات ثبت‌شده روی کاغذ، مثل یک مرکز اطلاعاتی کامل در ذهن بیمار نیز ثبت شود».

دفترچه خاطرات کافی نیست

دکتر ویکتور استیونس محقق امور تغذیه و کنترل وزن معتقد است که قدرت خاطرات غذایی در انعطاف‌پذیری آنها نهفته است که می‌توان از این اطلاعات برای اهداف گوناگونی استفاده کرد؛ از سنجش میزان کالری دریافتی گرفته تا کیفیت رژیم غذایی و ارزیابی کلی عادات غذایی، همگی با اطلاعات کسب‌شده از این خاطرات قابل انجام هستند.

ولی وقتی این اطلاعات به یک استراتژی کنترل وزن جامع تبدیل شوند ممکن است تکیه صرف بر آنها کافی نباشد. استیونس پیشنهاد می‌کند که علاوه بر استفاده از خاطرات غذایی، پیروی برخی از بیماران از یک برنامه گروهی و عمومی کاهش وزن و رژیم غذایی ممکن است برایشان مفید بوده و آنها را نسبت به رعایت آن مقید سازد.

او می‌گوید:«اگر هیچ‌گونه برنامه کاهش وزن رایج و عادی در دسترس نبود با تعدادی از دوستان خود یک برنامه گروهی طراحی کرده و اجرا کنید. این کار برای کاهش وزن شما کمک مؤثری خواهد بود».

۱۶ پاسخ به “نوشتن خاطرات وزن را کاهش می‌دهد”

 1. رضا اینترنت گقت:

  مصرف جوانه‌غلات و حبوبات به کاهش وزن کمک می‌کند

  تغذیه > توصیه‌ها و آداب – همشهری آنلاین:
  کارشناس مسوول تغذیه استان یزد گفت: در روند جوانه زدن میزان ویتامین‌ها و پروتئین‌ها افزایش می‌یابد و در عین حال میزان انرژی و کربوهیدرات موجود در آنها کاهش می‌یابد که این نکته می‌تواند برای کسانی که به کاهش وزن فکر می‌کنند جالب باشد.

  یوسف نقیایی در گفت‌وگو با ایسنا، بیان کرد: جوانه‌ها به طور کلی در گروه سبزی‌جات قرار می‌گیرند اما ترکیبات بسیار بهتر و بیشتری نسبت به این گروه دارند و معمول‌ترین جوانه‌های موجود جوانه گندم، عدس و ماش هستند.

  وی اضافه کرد: در فرایند جوانه‌زنی این محصولات، تغییرات بسیار و در عین حال مفید بر روی دانه‌ها صورت می‌گیرد که موجب غنی‌تر شدن مواد مغذی موجود در آن می‌شود که حاوی ترکیباتی از قبیل ویتامین‌های B6 و B12 ، ویتامین C ، ویتامین E و نیز مواد معدنی هستند.

  این کارشناس تغذیه افزود: ویتامین B12 معمولا در گیاهان دیده نمی‌شود اما به دلیل تغییرات در جوانه‌زدن این ویتامین در جوانه‌ها موجود است.

  وی اذعان کرد: ویتامین E موجود در جوانه‌ها نقش موثری در حفظ و سلامت پوست و پیشگیری یا کندی روند پیری سلول‌ها دارد. همچنین ویتامین C بسته به نوع جوانه متفاوت بوده اما نسبت به میزان آن در دانه افزایش می‌یابد.

  نقیایی ادامه داد: جوانه‌ها همچنین حاوی مواد معدنی مانند سلنیوم ‌هستند که به عنوان یک آنتی اکسیدان بسیار مهم و پیشگیری کننده از آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد می‌توانند در پیشگیری از سرطان‌ها نقش داشته باشند. همچنین منیزیم موجود در جوانه‌ها می‌تواند در کارکرد صحیح عضلات موثر باشد.

  وی تصریح کرد: در جوانه زدن میزان آنزیم‌های موجود افزایش می‌یابد که این امر موجب راحت‌تر شدن هضم جوانه‌ها می‌شود.

  وی درخصوص خواص جوانه عدس تاکید کرد: این جوانه حاوی تمامی اسیدهای آمینه ضروری بوده که این نوع اسیدهای آمینه موجب رشد بهتر به خصوص در کودکان می‌شود .در عین حال اسیدهای چرب ضروری رینولنیک و رینولئیک در جوانه عدس وجود دارد که موجب رشد سلولهای مغزی می‌شود.

  وی خاطرنشان کرد: در جوانه عدس میزان فیبر محلول قابل توجهی وجود دارد که منجر به کاهش کلسترول، کاهش فشارخون و یا قندخون می‌شود.

 2. رضا اینترنت گقت:

  معجزه عسل و دارچین در کاهش وزن

  تغذیه > توصیه‌ها و آداب – اعظم محمودوند:
  مواد طبیعی بسیاری برای کاهش وزن در دسترس قرار دارند. با این حال، به‌نظر می‌رسد که چای حاوی عسل و دارچین یکی از دلپذیرترین مواد طبیعی برای کاهش وزن باشد. آیا این معجون پرانرژی می‌تواند به کسی در رسیدن به وزن مناسب کمک کند؟

  بسیاری از مردم ادعا می‌کنند که نوشیدن ۲ بار در روز (صبح و شب) مخلوط عسل و دارچین در کاهش وزن مؤثر است. یک حقیقت علمی برای این ادعا وجود دارد.

  به‌طور سنتی، از عسل به‌عنوان ماده‌ای خواب‌آور، مسکن گلو‌درد و حتی التیام‌بخش زخم استفاده شده است،اما آیا عسل می‌تواند به کاهش وزن نیز کمک کند؟ برخی از دانشمندان معتقدند که عسل می‌تواند این کار را انجام دهد. بدیهی است که اکثر افراد چاق از عارضه مقاومت به انسولین نیز رنج می‌برند. این عارضه مانع سوخت‌وساز درست گلوکز می‌شود. هنگامی که چنین شرایطی رخ می‌دهد کاهش وزن بسیار دشوار می‌شود. برخی مطالعات نشان داده‌اند، افرادی که به مدت ۳۰ روز از مخلوط عسل و دارچین استفاده کرده‌اند موفق شده‌اند سطح مقاومت به انسولین بدن خود را کاهش دهند.

  به گزارش‌ ای‌زاین آرتیکل،۸۰درصد از مواد تشکیل‌دهنده عسل را گلوکز و فروکتوز تشکیل می‌دهد. گلوکز و فروکتوز عسل مانند دیگر شیرین‌کننده‌ها باعث افزایش قندخون نمی‌شوند. به این ترتیب حساسیت به انسولین کنترل می‌شود. هرچه حساسیت سلول‌ها به انسولین بیشتر باشد کمتر امکان دارد که عارضه مقاومت به انسولین بروز کند. در این صورت بدن از کارایی بیشتری برای سوزاندن چربی برخوردار می‌شود. به‌نظر می‌رسد عسل حتی می‌تواند بعضی از علائم مقاومت به انسولین را معکوس کند.
  این در حالی است که دارچین نیز در رابطه با بیماری دیابت تحت تحقیقات گسترده‌ای قرار گرفته است.

  یک مطالعه پژوهشی آشکار کرده است که خوردن حتی نصف یک قاشق چایخوری دارچین در روز نیز قادر به کاهش قندخون- بیماران دیابتی که به‌طور نامنظم کنترل شده‌اند- می‌شود. مطالعه دیگر روشن کرده است که اجزای تشکیل‌دهنده دارچین می‌توانند باعث کاهش و پیشگیری از مقاومت به انسولین شوند. مرکز اشتها در مغز دارای گیرنده‌های انسولین است. هنگامی که فردی به عارضه مقاومت به انسولین دچار می‌شود، بخش عمده انسولین قادر به رسیدن به این گیرنده‌ها نیست، غده لوزالمعده به تولید بیش از پیش انسولین ادامه می‌دهد تا سطح گلوکز خون را پایین نگاه دارد و این شرایط باعث تداوم پراشتهایی می‌شود.

  به‌نظر می‌رسد که مخلوط عسل و دارچین قادر به تعدیل برخی از اثرات مقاومت به انسولین است. بیمارانی که این چای را نوشیده‌اند اظهار کم‌اشتهایی و بی‌میلی نسبت به کربوهیدرات‌ها را تجربه کرده‌اند. مقاومت به انسولین به‌طور ویژه در میان زنان بیشتر است. اضافه‌کردن عسل و دارچین به رژیم غذایی می‌تواند راهی دلپذیر برای کنترل این عارضه و کمک خوبی برای کاهش وزن باشد. اگرچه دستورالعمل‌های بسیاری برای تهیه این چای وجود دارد، اما دستور اصلی تهیه آن بسیار ساده است:

  • یک بخش دارچین به نسبت ۲ بخش عسل
  • یک فنجان آب داغ روی دارچین بریزید و نیم ساعت آن را در آب داغ بخیسانید.
  • بعد از سرد شدن مخلوط آب و دارچین، عسل را اضافه کنید.
  • نصف این چای را قبل از خواب و باقیمانده آن را صبح بنوشید.

  از آنجایی که ممکن است این چای باعث کاهش قند خون شود، بهتر است بیماران در مورد مصرف آن با پزشک معالج خود مشورت کنند.

 3. رضا اینترنت گقت:

  یادآوری روزهای سلامتی، به کاهش وزن کمک می‌کند

  تغذیه > توصیه‌ها و آداب – همشهری آنلاین:
  یادآوری مقاطعی از عمر که فرد از اندامی متناسب و بدنی سالم برخوردار بوده، موجب انگیزه بیشتر برای کاهش وزن و نزدیک شدن به شرایط آن دوره در فرد مبتلا به دیابت خواهد شد.

  اسداله رجب در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، افزود: یادآوری روزهایی از زندگی که فرد مبتلا به دیابت، سالم و شاداب به فعالیت‌های روزمره می‌پرداخته، به کاهش وزن و کنترل قند خون آن‌ها کمک می کند.

  وی ادامه داد: در این مورد توجه هر روز به تصویری از روزهای سلامتی، موجب انگیزه بیشتر در آن‌ها برای کاهش وزن خواهد شد.

  همچنین، الگو قرار دادن افرادی که با ورزش و تغذیه مناسب به کنترل وزن و قند خون می‌پردازند، از دیگر راه‌های ایجاد انگیزه در فرد مبتلا به دیابت برای مبارزه با بیماری است.

  رجب یادآور شد: داشتن برنامه غذایی سالم نه تنها برای افراد چاق و یا مبتلایان به دیابت، بلکه برای افراد دارای وزن طبیعی هم مناسب خواهد بود.

  وی توصیه کرد: رژیم غذایی مناسب باید به صورت خانوادگی رعایت شود تا فرد انگیزه بیشتری برای کاهش وزن و کنترل قند خون داشته باشد.

 4. رضا اینترنت گقت:

  نیاز گیاه‌خواران به مکمل‌های غذایی

  تغذیه > توصیه‌ها و آداب – سمیه شرافتی:
  در کنار رایج شدن انواع رژیم‌های غذایی، گیاه‌خواری از جمله رژیم‌هایی است که روز‌به‌روز بر طرفدارانش افزوده می‌شود، در حالی که خیلی از این طرفداران هنوز نمی‌دانند دنباله‌رو چه رژیمی هستند و یا اینکه خیلی از آنها بدون مشورت با پزشک اقدام به شروع آن کرده و انواع گوشت را از رژیم غذایی خود حذف می‌کنند.

  گیاه‌خواری انواع مختلف دارد و از خام گیاه‌خواری گرفته تا گیاه‌خواری مطلق تفاوت‌ دارد. حتی در این میان شیر، گیاه‌خواری و
  شیر ،تخم‌مرغ، گیاه‌‌خواری هم داریم یا گیاه‌‌خوارانی که ماهی هم می‌خورند. متخصصان تغذیه در هر کدام از این حالت‌ها گیاه‌خواری را مطلوب نمی‌دانند و به‌عقیده آنها حتی بهترین حالت این رژیم که در آن شیر، تخم‌مرغ و ماهی هم وجود دارد احتمال کمبود املاح و ویتامین‌ها را نمی‌توان انکار کرد.

  دکتر مسعود کیمیاگر، متخصص تغذیه و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در رابطه با انواع رژیم گیاه‌خواری به همشهری می‌گوید: بدترین نوع گیاه‌خواری همان خام گیاه‌خواری است. در این روش فرد به این باور رسیده است که حرارت در مواد غذایی ایجاد سم کرده و حرارت را یک نوع شر برای مواد غذایی تلقی می‌کند.

  به عقیده دکتر کیمیاگر، طبیعتا در این رژیم دستگاه گوارش دچار اختلال می‌شود چون آماده نیست مواد خام با حجم زیاد را هضم کند و رفته‌رفته دچار التهاب و سوءهاضمه می‌شود ؛«در حقیقت دستگاه گوارش همانطور که می‌تواند مواد سخت را هضم کند ولی بسیار حساس است و به سرعت هم دچار التهاب و نفخ می‌شود.»

  این متخصص تغذیه در ادامه توضیح می‌دهد: ما در گروه خام‌ گیاه‌خواران افراد مبتلا به کولیت روده بزرگ و التهاب معده را بسیار زیاد می‌بینیم؛ به‌خصوص در کسانی که در سن رشد هستند این رژیم کمبودهای غذایی فراوانی را به همراه دارد.

  اما به عقیده متخصصان تغذیه در این میان گیاه‌خوارانی که غذا را می‌پزند، کمتر دچار مشکل می‌شوند چون پختن غذا منجر به از بین بردن آلودگی‌ها و قارچ‌ها می‌شود، ضمن اینکه حجمش هم برای هضم و جذب توسط دستگاه گوارش کم می‌شود. با این حال دکتر کیمیاگر خاطر نشان می‌کند: طرفداران این رژیم هم در معرض خطرکمبود املاح و به‌خصوص ویتامینB12 هستند. همچنین آهن و روی اگرچه در گیاهان وجود دارند ولی میزان جذب آنها بسیار کم است.

  وی تأکید می‌کند: در میان گیاه‌خواران دسته‌ای از افراد به نام لاکتو وجترین‌ها (شیرگیاه‌خواران) وضعیت بهتری از گروه قبلی دارند چون پروتئین و کلسیم بدنشان از طریق شیر تأمین می‌شود ولی همچنان مشکل کمبود آهن و روی دارند. لاکتو اوو وجترین‌ها (شیر، تخم‌مرغ، گیاه‌خواران) هم اگرچه با مصرف تخم‌مرغ مواد مغذی جذب بدنشان می‌شود ولی همچنان مشکلات گروه قبل را دارند.

  اما یک گروه از گیاه‌خواران هم بعضی از مواقع سال یا در بعضی از ماه‌ها گوشت مصرف می‌کنند و برخی مواقع نه. البته به عقیده دکتر کیمیاگر اشاره کردن به معایب رژیم غذایی این گروه‌ها به این معنی نیست که ما موافق زیاد گوشت خوردن هستیم ولی الان در دنیا عقیده بر این است که به‌علت بروز کم‌خونی به‌طور شایع در میان زنان، خوردن گوشت در حد تعادل به همه افراد توصیه می‌شود؛ هرچند که در میان تمام طرفداران رژیم گیاه‌خواری خیلی از افراد فلسفه زندگی‌شان بر این است که اساسا هرگونه آزاری به حیوانات را تحمل نمی‌کنند و از خوردن عسل هم خودداری می‌کنند.

  این متخصص تغذیه در این باره می‌گوید: اینگونه افراد خیلی سخت عقیده خود را عوض می‌کنند، برای همین وظیفه متخصصان تغذیه کمک کردن به این افراد از طریق تجویز انواع مکمل‌هاست. حتی این مکمل‌ها برای کسانی که از کودکی یا در دوره‌های مختلف زندگی از ذبح و شکار حیوانات خاطره بدی در ذهنشان ندارند و از خوردن گوشت پرهیز می‌کنند هم توصیه می‌شود.
  با این اوصاف تصور نادرست دیگر در مورد عدم‌مصرف گوشت، در میان کسانی است که قبلا از بیماری خاصی مثل چاقی یا چربی بالا رنج می‌بردند و حالا با کنار گذاشتن آن سلامت خود را بازیافته گیاه‌خواری را به‌طور کامل جایگزین کرده‌اند، در حالی‌که به گفته دکتر کیمیاگر به این افراد هم پرهیز کامل از خوردن گوشت توصیه نمی‌شود.

  «مولتی‌ویتامین‌ مینرال‌ها مکمل‌هایی هستند که مصرف روزانه آنها به گیاه‌خواران توصیه می‌شود تا کمتر دچار کمبود املاح و ویتامین‌ها شوند.»

  عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان تصریح می‌کند: ما همیشه به گیاه‌خواران بزرگسال توصیه می‌کنیم تا کودکان خود را به این رژیم تشویق نکنند چون این نوع رژیم آسیب کمتری به بزرگسالان در مقایسه با کودکان که در حال رشد هستند می‌رساند. نکته مهم دیگر این است که خیلی از گیاه‌خواران تصور می‌کنند که مخالفت ما با گیاه‌خواری به خاطر بروز کمبود پروتئین است در حالی که این کمبود با مصرف مغزهای آجیل، لبنیات یا حبوبات جبران می‌شود. مخالفت ما با گیاه‌خواری به‌دلیل افراطی بودن این رژیم در عدم‌مصرف گوشت است.

 5. رضا اینترنت گقت:

  توصیه‌هایی برای تغییر عادات غلط غذایی

  تغذیه > توصیه‌ها و آداب – همشهری آنلاین:
  چاقی یک بیماری مزمن است که اضافه وزن غیر طبیعی بدن تعریف می‌شود و اثرات بسیار مخربی بر روی انسان دارد.

  به گزارش ایسنا، خود چاقی بیماری کشنده‌ای نیست، اما با بسیاری از بیماری‌ها چه مستقیم و چه غیرمستقیم ارتباط دارد مانند افزایش فشار خون، آترواسکلروز (سخت‌شدن جدار رگ‌ها)، بیماری‌های کبدی و صفراوی بیشتر سنگ کیسه صفرا، آرتروز، اختلالات تنفسی، واریس، نازایی، مسمومیت حاملگی، چربی بالای خون و از همه مهمتر احساس محرومیت اجتماعی و حقارت.

  برخی از علل چاقی:

  ۱- فشارهای درونی، استرس‌ها و افسردگی‌ها

  ۲- اختلال تغذیه‌ای مانند دریافت زیاد انرژی و کمی فعالیت

  ۳- مصرف بعضی داروها مثل داروهای ضد بارداری، ضدافسردگی و ضداضطراب و کورتون‌ها

  ۴- عوامل ژنتیکی ، ۳۰ درصد علت چاقی‌ها را شامل می‌شود.

  از تمامی این عوامل اختلال تغذیه‌ای و یا اگر بهتر گفته شود عادات بد غذایی از همه مهمتر است، به طوری که اگر شخصی علاوه بر نیاز روزانه‌اش هر روز یک نان سوخاری (که بسیار کالری کمی دارد) اضافه بخورد، بعد از ۲۰ سال پانزده کیلوگرم اضافه‌وزن پیدا خواهد کرد.

  ذخیره اصلى انرژى بدن، چربى است. اگر انرژى دریافتى بیش از انرژى‌اى باشد که به مصرف مى‌رسد، افزایش بافت چربى، گریزناپذیر خواهد بودو بر وزن بدن افزوده مى‌شود.

  پیشگیری از چاقی :

  - افزایش میزان تحرک و داشتن فعالیت فیزیکی منظم.

  - با افزایش سن به دلیل کاهش سوخت و ساز چربی‌های چاقی ایجاد می‌شود، بنابراین افراد باید در همه سنین ورزش کنند مخصوصا در سنین میانسالی داشتن یک برنامه ورزشی منظم به تناسب اندام و پیشگیری از چاق شدن کمک می کند.

  - داشتن عادات خوب غذایی از جمله آرام غذا خوردن و خوب جویدن غذا از عواملی است که در پیشگیری از چاقی موثر است.

  - استفاده از رژیم‌های غذایی که از نظر میوه‌جات و سبزی‌جات تازه غنی هستند و همچنین نرمش‌های مکرر نه تنها از بروز چاقی جلوگیری می‌کنند، بلکه از ابتلا به بیماری‌هایی نظیر سرطان و بیماری های قلبی- عروقی نیز پیشگیری می‌کنند.

  - پرهیز از خوردن غذاهاى چرب و پر‌نمک و غذاهای حاضرى و نوشابه‌های گاز‌دار.

  - حفظ آرامش و پیشگیری از تنش‌های روانی می‌تواند در کنترل وزن موثر باشد. بسیارى از مردم در پاسخ به عواطف منفى مانند ملال، اندوه یا خشم، شروع به خوردن مى‌کنند.

  - کم کردن مصرف مواد غذایی نشاسته‌ای ، موادی مانند برنج، آرد برنج و غذاهایی که از آن تهیه می‌شود، ذرت، غلات بو داده، ماکارونی، باقلا، سیب زمینی، عدس، نخود، لپه، لوبیا، بیسکویت و کیک.

  نکات مهم در کنترل وزن

  ۱- چاقی یک بیماری مزمن است و مثل هر بیماری مزمن دیگری نیاز به زمان دارد.

  ۲- هرگز در درمان چاقی خود از دارو استفاده نکنید، چرا که دارو دارای عوارض جانبی هستند.

  ۳- در درمان چاقی خود هیچ‌گاه عجله نداشته باشید، یادتان باشد که رژیم غذایی با کاهش وزن تدریجی علاوه بر اینکه قابل تحمل‌تر است، عوارضی نداشته، تقریباً غیر قابل بازگشت می‌باشد.

  ۴ – مصرف داروهای ضد اشتها برای کوتاه مدت با نظر پزشک، مشکل چندانی ندارد . اما این نوع داروها کمک به تغییر عادت غذایی نمی‌کند و داشتن عادات غذایی خوب برای داشتن وزن مناسب بسیار حائز اهمیت است .

  چند توصیه برای تغییر عادت غذایی غلط :

  ۱٫ روزانه ۸ – ۶ لیوان آب بنوشید.

  ۲٫ دربین غذا از نوشیدن آب بپرهیزید.

  ۳٫ قبل ازصرف غذا سالاد میل کنید و از صرف نمک اضافه در غذا خودداری کنید.

  ۴٫ سعی کنید وعده‌های اصلی غذا ( صبحانه – ناهار – شام ) حذف نگردد، زیرا در اینصورت ناچار به ریزه‌خواری خواهید شد.

  ۵٫ مصرف چای کمرنگ ولی بدون قند وشکر ، دو ساعت بعد از غذا مانعی ندارد.

  ۶٫ برای صرف غذا ازب شقاب‌های کوچک استفاده کنید.

  ۷٫ صرف غذا باید در کمال آرامش صورت گیرد و از عجله خود‌داری کنید .

  ۸٫ درحالت‌های اضطراب و استرس غذا نخورید.

  ۹٫ وقت خود را بجای ریزه خواری با فعالیت پر کنید.

  درمان‌ چاقی :

  درمان‌های چاقی به چهار دستة دارویی، استفاده از وسایل و شیوه‌های مخصوص مانند سونا و ماساژ درمانی ، جراحی و رژیم‌ درمانی تقسیم می‌شوند.

 6. رضا اینترنت گقت:

  گیاه خواری صرف، تامین کننده همه نیازهای بدن نیست

  تغذیه > موادغذائی – همشهری آنلاین:
  یک کارشناس ارشد رژیم درمانی گفت: گیاه‌خواری صرف تامین کننده همه نیازهای بدن نیست و مشکلات عدیده‌ای را برای فرد ایجاد می‌کند.

  فرح روشن پور در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار داشت: برخی از مواد مغذی و ضروری برای بدن در منابع گیاهی یافت نمی‌شود که در این خصوص می‌توان به ویتامین B12 اشاره کرد که تنها در منابع غذایی حیوانی یافت می‌شود.

  وی افزود: همچنین منابع غذایی گیاهی از لحاظ تولید انرژی ضعیف هستند و برای تامین انرژی نمی‌توان به این مواد اکتفا کرد، به طور مثال برای تامین ۲۴۰۰ کیلوکالری انرژی در طول روز باید حجم عظیمی میوه و سبزی مصرف کرد که مشکلات گوارشی عدیده‌ای برای مصرف کننده به همراه دارد.[گیاهخواری صرف، ممنوع]

  روشن پور یاد آور شد: مخلوط هر دو منبع غذایی بهترین شیوه تغذیه است، اگر کسی بخواهد در خصوص رژیم غذایی گیاهی مصر باشد باید در نهایت از تخم‌مرغ و شیر بهره‌مند گردد.

  این کارشناس ارشد رژیم درمانی در خاتمه تاکید کرد: از سوی دیگر نباید فراموش کرد که فرم دندانهای انسان تایید کننده این نظر است، زیرا هم دارای دندانهای پاره کننده و هم جونده است.

 7. رضا اینترنت گقت:

  آب‌میوه‌های صنعتی را جایگزین میوه طبیعی نکنید

  تغذیه > توصیه‌ها و آداب – همشهری آنلاین:
  یک متخصص تغذیه گفت: افراد نباید آب‌میوه‌های صنعتی را جایگزین میوه طبیعی کنند زیرا میوه طبیعی دارای فیبر بوده و برای سلامتی بسیار مفید است اما آب‌میوه های صنعتی دارای کالری بالایی هستند.

  دکتر نسترن صبوری در گفت‌وگو با ایسنا گفت: میوه‌هایی چون گلابی، سیب، پرتقال، انگور، هلو، کیوی، هندوانه و خربزه سبب افزایش آنتی‌اکسیدان‌ها و مقابله با استرس می‌شوند و وجود آنتی‌اکسیدان‌های پلی فنولیک در انار سبب کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود.

  وی افزود: میوه‌ها و سبزی‌جات حاوی آب فراوان، مواد مغذی و انواع ویتامین هستند و هر واحد میوه ۱۵ گرم کربوهیدرات، ۶۰ کیلو انرژی و هر واحد سبزی پنج گرم کربوهیدرات و دو گرم پروتئین و ۲۵ کالری انرژی تولید می‌کند.

  این متخصص تغذیه تاکید کرد: فیبر به عنوان ماده بسیار مهم، در میوه‌ها و سبزی‌جات موجود است و مصرف آن باعث جلوگیری از نفوذ مواد سرطان‌زا به غشاء مخاطی روده می‌شود و از این رو از بسیاری از سرطان‌ها پیشگیری می‌کند.

  وی با اشاره به خواص فراوان فیبرها گفت: فیبرها به دو دسته محلول در آب و نامحلول دسته بندی می‌شوند ولی خاصیت فیبر محلول در آب که در سبزی‌جات تازه رویش پیدا کرده و در سیب و مرکبات و آلو موجود است به دلیل کاهش کلسترول خون دارای اهمیت ویژه است.

  وی خاطرنشان کرد: موادی چون ویتامین B4، B6، C، E، A، روی، سلنیوم و بتاکاروتن که در میوه‌ها و سبزی‌جات به وفور یافت می‌شوند دارای خاصیت آنتی اکسیدان هستند و از طرفی با توجه به اینکه بدن روزانه نیازمند مقداری ویتامین ث است، لازم است افراد انواع مرکبات، گوجه فرنگی، انواع توت، طالبی، کلم و کاهو که حاوی این ویتامین هستند را استفاده کنند.

  وی با اشاره به اینکه هر فرد حداقل یک روز در میان نیازمند ویتامین A است؛ توصیه کرد: تمام میوه‌های سبز و زرد رنگ حاوی بتاکاروتن هستند و بر این اساس هر فرد می‌تواند به منظور تامین ویتامین A بدن از این میوه‌ها و سبزی‌جات استفاده کند.

 8. رضا اینترنت گقت:

  زیره سبز مقوی معده و هضم کننده غذا است

  تغذیه > توصیه‌ها و آداب – همشهری آنلاین:
  یک متخصص تغذیه گفت: زیره سبز مقوی معده، ضد اسپاسم، افزایش دهنده شیر مادران شیرده و هضم کننده غذا است.

  مرتضی صفوی در گفت‌وگو با فارس، افزود: زیره سبز گیاهی بوته‌ای و علفی به ارتفاع ۰،۵ متر است که خاصیت‌های زیادی دارد.

  وی گفت: از خواص زیره سبز می‌توان به بادشکن، مقوی معده، ضد اسپاسم، افزایش دهنده شیر مادران شیرده اشاره کرد و همچنین خاصیت آنتی اکسیدانی قوی دارد.

  این متخصص تغذیه اضافه کرد: زیره سبز ضد تشنج، ضد صرع، مقوی معده، و عرق آور، ضد سم، ضد صفرا، تقویت کننده قوای جنسی، قابض، ضد نفخ، ضد احتقان، هضم کننده غذا و ادرار آور است.

 9. رضا اینترنت گقت:

  مصرف مویز از سردردهای میگرنی پیشگیری می‌کند

  تغذیه > توصیه‌ها و آداب – همشهری آنلاین:
  یک متخصص تغذیه گفت: مصرف مویز از سردردهای میگرنی پیشگیری می‌کند و موجب کاهش شدت درد آن می‌شود.

  به گزارش سلامت نیوز، میترا زراتی افزود: مویز در گروه میوه‌ها طبقه‌بندی می‌شود و دو قاشق غذاخوری مویز معادل ۳۰ گرم حدود ۶۰ کیلوکالری انرژی دارد.

  وی گفت: مویز منبع انرژی است و افرادی که مبتلا به یبوست هستند می‌توانند در رژیم غذایی خود از مویز استفاده کنند.

  این متخصص تغذیه اضافه کرد: مویز حاوی آنتوسیانیدها است که ارزش غذایی آن را افزایش می‌دهد. و رنگ تیره مویز به دلیل وجود همین آنتوسیانیدها است که ضد سرطان است و موجب کاهش کلسترول خون افراد می‌شود.

  زراتی به فارس گفت: مویز سرشار از ویتامین‌های گروه B است ولی ویتامین C خود را از دست داده است کسانی که مبتلا به سردردهای میگرنی هستند در طول روز می‌توانند از میوه‌های خشک مانند مویز استفاده کنند که موجب کاهش دردهای میگرنی می‌شود و دیابتی‌ها در مصرف میوه‌های خشک مانند مویز دقت کنند به دلیل این که قند این گونه میوه‌ها زیاد است.

 10. رضا اینترنت گقت:

  صرف شام با خانواده و کاهش نرخ اعتیاد

  تغذیه > توصیه‌ها و آداب – همشهری آنلاین – شهره فرجی:
  زمان صرف یک وعده غذا بهترین فرصت است تا افراد خانواده با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

  این روزها متاسفانه شاهد آن هستیم که خانواده‌ها هرچه بیشتر به سوی خوردن غذای تکنفره پیش می‌روند مگر در ایام خاصی مانند اعیاد رسمی و یا تولد در کنار یکدیگر غذا را صرف کنند.

  صرف غذا در خانواده حتی برای چند شب از هفته باعث استحکام واحد خانواده می‌شود و سطح آسیب‌پذیری کودکان را در برابر نابسامانی‌ها کمتر خواهد کرد.

  طی نتایج حاصله از تحقیقات ده ساله روی این موضوع که توسط بخش مرکزی سوء مصرف مواد و اعتیاد در دانشگاه کلمبیا صورت گرفت، کودکانی که شام را با خانواده صرف می‌کنند کمتر به سیگار کشیدن و اعتیاد به مواد مخدر و نیز مشروبات الکلی روی می‌آورند.

  روانشناسان می‌گویند: مشکل اعتیاد جوانان مشکلی نیست که در دادگاه‌ها و مراجع قانونی قابل حل باشد، بلکه نشستن در پشت میز غذا در آشپزخانه و صحبت با والدین و خانواده بهترین راه رسیدن به نتیجه است.

  برخی فواید دیگر صرف شام با خانواده عبارتند از:

  صرف شام با خانواده موجب ایجاد شیوه سالمتری از زندگی می‌شود.

  طی یک بررسی منتشره در آرشیو بریتانیایی “داروی خانواده”، صرف شام با خانواده به سلامت احساسی و فیزیکی افراد کمک شایانی خواهد کرد.

  در این بررسی مشخص شد در جمع خانواده، افراد بیش از آن که مواد پر چرب و حاوی قند بالا مصرف کنند به مواد سالم و طبیعی مانند میوه و سبزی‌جات روی می‌آورند.

  خانواده‌هایی که غذا را با هم دیگر می‌خورند دارای فرزندان باهوشتری هستند.

  طی نتایج حاصله از تحقیقی که توسط کلینیک راکفورد صورت گرفت،‌ کودکان پیش دبستانی که در جمع خانواده شام را صرف می‌کنند از مهارت‌های بیشتری در صحبت کردن برخوردار هستند. چرا که آن‌ها از مکالماتی که طی زمان شام صورت می‌گیرد استفاده کرده و دایره لغات خود را هر چه بیشتر گسترش می‌دهند و همانطور که به صحبت‌های والدین و خواهر یا برادر بزرگتر خود گوش می‌دهند مهارت‌های ارتباطی خود را نیز تقویت می‌کنند.

  نتایج حاصله از تحقیقات در دانشگاه ایلینویز نیز حاکی از آن است،‌ کودکان بین ۱۱- ۷ ساله که در مدرسه نتایج خوبی را کسب کرده‌اند، اکثر وعده‌های غذایی خود را همراه با خانواده صرف کرده‌اند.

  کارشناسان معتقدند دیدار منظم بین والدین و کودکان، برقراری ارتباط را آسان می سازد که به نوبه خود کمک می‌کند والدین نظارت بهتری بر کودکانشان داشته باشند و آنها را بهتر راهنمایی کنند.

  http://www.naturalnews.com

 11. رضا اینترنت گقت:

  ۵ خوردنی مفید برای افزایش طول عمر

  تغذیه > توصیه‌ها و آداب – کارشناسان تغذیه می‌گویند که اگر به‌دنبال راهکاری مؤثر برای افزایش طول عمر خود هستید، بدون شک روش‌های سالم و طبیعی، بیشترین تأثیر را با کمترین عوارض جانبی دارند.

  تغذیه سالم و انتخاب مناسب موادغذایی، قابلیت آن را دارد که روند پیری بیولوژیک را کندتر کند و پیامدهای سالمندی را به تعویق بیندازد.

  روزنامه کلوب ‌اند میل، چاپ کانادا، در یک مقاله جدید فهرستی از ۲۵ ماده غذایی سودمند را ارائه کرده که همگی در افزایش طول عمر نقش بسزایی دارند.

  این ۲۵ ماده غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها و ریزمغذی‌هایی هستند که تا حد زیادی سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند، با مولکول‌های مخرب رادیکال آزاد می‌جنگند و میزان قند خون و انسولین را در حد طبیعی و سالم نگه می‌دارند که در نهایت این فاکتورها به دور نگه داشتن التهاب از بدن منجر می‌شوند.

  در این مقاله آمده است: بادام به‌عنوان منبعی سرشار از ویتامین E و چربی‌های اشباع نشده تک زنجیره‌ای خاصیت آنتی‌اکسیدانی و ضد‌التهابی بالایی دارد.

  آووکادو نیز یک منبع غذایی از چربی‌های اشباع نشده تک‌زنجیره‌ای و فولیت است که به ترمیم مولکول DNA در سلول‌ها کمک می‌کند.

  خوردنی بعدی چغندر است که سرشار از آنتی اکسیدان‌ها و بتایین بوده و از سلول‌ها در برابر پیری محافظت می‌کند.
  گزینه بعدی توت‌ها هستند که به‌دلیل دارا بودن سطح بالایی از فیتو موادشیمیایی به‌عنوان آنتی‌اکسیدانی قوی عمل می‌کنند.
  لوبیا نیز یک ماده غذایی با ارزش حاوی مقادیر زیادی پروتئین گیاهی و آنتی‌اکسیدا‌ن‌است که نسبت به سایر گونه‌های لوبیای خوراکی خاصیت ضد‌سرطانی فوق‌العاده‌ای دارد.

  سایر مواد غذایی که در این فهرست گنجانده شده‌اند شامل کلم، کلم بروکلی، شکلات تلخ، دانه کتان، سیر، چای سبز، کلم پیچ، عدس، جوی دو سر، روغن زیتون، پرتقال، انار، فلفل قرمز، انگور قرمز، ماهی آزاد (سالمون)، دانه‌ها، اسفناج، سیب‌زمینی شیرین، گوجه فرنگی و گردو هستند.

  این خوردنی‌ها هرکدام به‌نوبه‌خود حاوی انواع مختلفی از آنتی‌اکسیدان‌های ضد‌التهابی، ضد‌سرطانی و ضد‌پیری، فیبرهای خوراکی مفید، منابع طبیعی انواع ویتامین‌های سودمند و ضروری و چربی‌های مفید هستند که به حفظ سلامت بدن کمک می‌کنند و درنتیجه مصرف آنها در افزایش طول عمر مؤثر و حائز اهمیت است.

 12. رضا اینترنت گقت:

  زنان با مصرف روغن زیتون از قلب خود محافظت کنند

  تغذیه > توصیه‌ها و آداب – همشهری آنلاین:
  زنانی که از روغن زیتون و سبزی‌جات برگ‌دار همچون اسفناج استفاده می‌کنند، به طور قابل توجهی، کمتر از سایرین به بیماری‌های قلبی دچار می‌شوند.

  به گزارش ایسنا، یک گروه از متخصصان ایتالیایی دریافتند: زمانی که افراد حداقل در یک وعده در روز از سبزی‌جات برگ‌دار و روغن ‌زیتون استفاده می‌کنند، بیش از ۴۰ درصد کمتر از سایرین بیماری‌های قلبی را تجربه می‌کنند.

  در این رابطه دکتر دومینیکو پالی از مرکز پیشگیری از بیماری و تحقیق فلورانس گفت: به طور واضح دلیل این ارتباط مشخص نیست، اما احتمالا مکانیزم این مواد اثرات محافظتی روی دستگاه گردش خون به وسیله مواد ریزمغذی مانند فولات‌ها، ویتامین‌های آنتی‌اکسیدانی و پتاسیم که همگی در برگ سبزی‌جات سبز موجود هستند، می‌گذارند.[یافته‌های تازه درباره سبزی‌های دارای برگ سبز تیره]

  کسانی که پتاسیم بیشتری مصرف می‌کنند، موجب بهبود دستگاه گردش خون خود شده از این رو، به فشار خون کمتری دچار می‌شوند.

 13. رضا اینترنت گقت:

  میز کار مکان مناسبی برای غذا خوردن نیست

  تغذیه > توصیه‌ها و آداب – همشهری آنلاین:
  دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: یکی از بزرگترین عوارض غذا خوردن پشت میز کار آن است که افراد نمی‌توانند بر روی غذای مصرفی خود تمرکز و توجه کافی داشته باشند.

  وقتی به جای تمرکز بر غذای مصرفی‌، سرگرم فرستادن ایمیل و پاسخ به تلفن و مرتب کردن اوراق هستند، ممکن است ناخواسته پرخوری کنند.

  به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، براساس اعلام دفتر آموزش و ارتقاء سلامت، وقتی افراد در پشت میز کار نشسته‌اند، این احتمال زیاد است که چند کار را با هم انجام دهند و به مقدار غذای مصرفی توجه کافی نداشته باشند.

  غذا خوردن پشت میز کار، به این معناست که به جای نشستن پشت کامپیوتر برای ۸ ساعت در روز در واقع برای ۹ ساعت در روز این کار را انجام می‌دهند.

  براساس این گزارش، غذا خوردن پشت میز کار، از بلند شدن و فاصله گرفتن از دفتر کار و یا محل کار، جلوگیری می‌کند و افراد برای بهبود پمپاژ قلب و جریان خون، نیازمند قدری استراحت و حرکت هستند پس زمان صرف ناهار بسیار مهم است و این فرصت را به افراد می‌دهد که این استراحت را در روز تجربه کنند.[پشت میز کامپیوتر غذا نخورید؛ چاق می‌شوید]

  همچنین غذا خوردن پشت میز کار مکان مناسبی را برای رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها فراهم می‌کند و در درجه حرارت اتاق، بسیاری از غذاها می‌توانند محیطی مناسبی برای رشد باکتری‌ها باشند.

  این گزارش می‌افزاید: میز غذایی که محل خوردن غذاها و خوراکی‌ها است می‌تواند بسیار آلوده بوده و صرف غذا پشت میز کار به ویژه وقتی که نظافت و تمیز کردن منظم میزکار رعایت نشود، میز کار را به یک مکان برای رشد باکتری‌ها مبدل کند.

 14. رضا اینترنت گقت:

  نقش توانبخشی تغذیه ای در ترک اعتیاد

  تغذیه > توصیه‌ها و آداب – مریم غفاری :
  تغذیه مناسب، استراحت کافی، آرامش و ورزش، عوامل اصلی موفقیت درترک اعتیاد هستند. از آنجا که افراد معتاد به مواد‌مخدر بیمار تلقی می شوند و دچار سوء‌تغذیه هستند تهیه یک رژیم غذایی مناسب برای کمک به ترک اعتیاد اهمیت فراوانی دارد.

  مواد‌مخدر عمل جذب و هضم مواد مغذی و دفع سموم را مختل می‌کند و سبب بروز بیماری‌ها و مشکلات متعددی در بدن می‌شود. دکتر مسعود کیمیاگر، متخصص تغذیه و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت‌وگوی اختصاصی با همشهری ،در مورد جزئیات یک برنامه غذایی مناسب حاوی پروتئین، مواد غذایی با ارزش زیستی بالا و غنی از کربوهیدرات مرغوب که در ترک اعتیاد تأثیر بیشتری دارند توضیحاتی را ارائه می دهد که در ادامه می آید.

  اصلاح تغذیه‌ای بیمار، عامل زیربنایی در توانبخشی جسمانی، روانی و سلامت مغزی فرد معتاد است لذا مصرف ویتامین‌ها و مواد معدنی همراه با برنامه غذایی در درمان عوارض تغذیه‌ای که ناشی از مصرف مواد‌مخدر است، مؤثر خواهد بود.
  دکتر کیمیا گر با تأکید براینکه مراجعه به متخصص تغذیه حداقل یک بار در زندگی برای همه افراد ضروری است چرا که فرد آگاه می ‌شود که با توجه به فیزیک بدن خود چه آدابی را برای خوردن رعایت کند گفت: این امر موقعی که فرد یک مشکلی هم دارد
  ضروری تر به نظر می رسد .

  مشاور تغذیه‌ای در تمامی مقاطع زندگی همچنین بسته به شرایطی که فرد در آن قرار دارد بسیار مهم است لذا توجه به برنامه غذایی افراد معتاد و یافتن جانشینی برای مواد‌مخدر، ایجاد اشتها و استفاده از میان‌وعده غذایی متعادل برای بهبود یافتن ضروری است.وعده غذایی نامنظم و نداشتن میان‌وعده غذایی سبب ایجاد تغییرات قند خون و به‌دنبال آن افزایش نیاز فرد معتاد به مواد‌مخدر می‌شود و خطر اعتیاد مجدد را افزایش می‌دهد. پس از ترخیص فرد از مراکز توانبخشی برای بهبود اختلالات تغذیه‌ای باید تغییرات وزن فرد کنترل و پیگیری شود و حداقل هفته‌ای یک‌بار جلسه مشاوره با مشاور تغذیه‌ای برای پیگیری وزن و همچنین میزان پیشرفت در درمان اختلال تغذیه‌ای به‌دنبال پیروی از الگوی صحیح غذایی صورت گیرد. اگر به فرد معتاد به چشم یک بیمار نگاه کنیم، که واقعیت هم همین است، خواهیم فهمید او نیز باید از یک رژیم غذایی مناسب استفاده کند تا هرچه زودتر بتواند با بیماری خود مبارزه کند و آن را شکست دهد.

  مشکلات تغذیه‌ ای معتادان

  مشکلات تغذیه‌ای معتــادان، عبــارتند از :
  تهی‌ شدن ذخایر کبدی ، سوء‌ جذب ، غیر فعال شدن ویتــــامین ها ، بی اشتهایی، تحلیل اندام ها و عضلات و افزایش دفع مواد مغذی به علت افزایش ادرار و اسهال. طی دوران ترک اعتیاد، بدن دچار استرس‌های جسمانی و پریشانی‌های روانی است. به‌دنبال این استرس‌ها، عوارضی مانند تهوع، استفراغ و اسهال بروز می‌کند و به اختلال در نمک‌ها، مایعات بدن و تعادل کالریک بدن منجر می‌شود.

  رژیم غذایی باید طوری تنظیم شود که در حد امکان اختلالات و عوارض سخت دوران ترک اعتیاد را کاهش دهد. باید نوع و شدت کمبود مواد مغذی در اسرع وقت مشخص شود تا نوع مکمل‌های تغذیه‌ای مورد نیاز تعیین شود . سیستم ایمنی بدن در بیشتر معتادان به دلایل گوناگون ازجمله رژیم غذایی نامناسب دچار اختلال می‌شود و به همین دلیل معتادانی که در معرض ویروسHIV هستند، خطر آلوده شدن در آنها بیشتر می‌شود. احتمالا رژیم غذایی ناکافی، از عوامل محرک رشد و انتشار ویروس تا مراحل بروز عفونت است. چنانچه ویروس ایدز در فرد معتاد تشخیص داده شد، باید از رژیم غذایی غنی از کالری و مواد مغذی به همراه مکمل استفاده شود.

  نقش مهم ویتامین ها و ریزمغذی‌ ها

  دکترکیمیاگر درخصوص نقش ویتامین ها و ریزمغذی ها در رژیم غذایی افراد معتاد می گوید: ویتامین‌هایA، C و E به‌عنوان ویتامین‌هایی که برای بهتر عمل‌کردن سیستم دفاعی بدن ضروری هستند، نقش اصلی را ایفا می‌کنند . همچنین توجه به نکات زیر ضروری است:

  ۱- رژیم‌های غذایی سم‌زدا انواع مختلفی دارند، اما عمدتا توصیه می‌شود یک رژیم غذایی مناسب و سرشار از سبزی‌های خام، آب فراوان، میوه‌ها و لبنیات مانند ماست مصرف شود و از غذاهایی همچون گوشت قرمز و محرک‌ها، تا حد امکان پرهیز شود.

  ۲- مصرف پروتئین برای یک فرد معتاد الزامی است. عضلات فرد معتاد تخریب می‌شوند، در نتیجه باید یک وعده غذایی حاوی گوشت سفید مانند مرغ و ماهی یا مواد غذایی که پایه پروتئینی دارند در غذای روزانه این افراد گنجانده شود.

  ۳- فرد معتاد بایدروزانه بین ۳ تا ۴ لیتر آب بنوشد، زیرا سم‌زدایی کاملا وابسته به مصرف مایعات فراوان است و نباید بدن دچار کم‌آبی شود.

  ۴- ریزمغذی‌هایی همچون روی، کروم، منیزیوم، سلنیوم و گلوتامین، وضعیت سیستم دفاعی بدن را بهبود می‌بخشند و یک فرد معتاد باید از حیث این ریزمغذی‌ها به‌طور کامل تأمین شود.

  ۵ – فرد معتاد در معرض ابتلا به یبوست است، به همین علت مصرف سبزیجات تازه، نان‌های سبوس‌دار و میوه‌های پرفیبر همراه با پوست نباید فراموش شود. حداقل یک وعده کامل از منابع پروتئینی همچون عدس، لوبیا، سویا، غلات و جو را در رژیم غذایی روزانه فرد معتاد قرار دهید. حداقل در روز ۵‌واحد میوه تازه عموما شامل پرتقال، گریپ‌فروت، لیمو، توت‌فرنگی، سیب، موز و کیوی (با پوست) در رژیم غذایی او قرار گیرد.روغن‌های مناسبی همچون روغن ماهی، روغن کانولا و روغن زیتون به‌دلیل غنی بودن از ویتامینE به مقدار لازم استفاده شوند.

  افراد معتاد به سبب بی‌توجهی به برنامه غذایی خود، دچار اختلالات گوارشی متعددی مثل، اسهال، یبوست، اشکال در هضم غذا و کاهش اشتها می‌شوند.
  با توجه به اینکه مصرف شکر و قهوه تغییرات رفتاری نامطلوبی ایجاد می‌کند بهتر است در مراحل اولیه ترک اعتیاد مصرف نشود یا به مقدار خیلی کم‌مصرف شود.

  راهکارهایی مفید برای بهبود کیفیت ترک اعتیاد

  معمولا ترکیب مواد مغذی در برنامه غذایی ترک اعتیاد باید شامل ۲۵درصد پروتئین، ۴۵درصد کربوهیدرات و ۳۰درصد چربی باشد. به گفته این متخصص، تأمین پروتئین به این معنا نیست که حتما باید پایه گوشتی داشته باشد بلکه با تلفیقی از حبوبات و غلات و لبنیات می ‌توان این کمبود را جبران کرد .همچنین به نکاتی نیز باید توجه داشته باشید:

  - خوردن ۳ وعده اصلی غذا و ۳ میان‌وعده در هر روز
  - نوشیدن دم‌کرده‌های گیاهی به جای قهوه برای کاهش دریافت کافئین
  - خوردن میوه و سبزیجات تازه
  - خوردن غذاهای تهیه‌شده از غلات کامل (سبوس‌دار)
  - خوردن انواع محصولات تهیه‌شده از غلات، لوبیا و سایر دانه‌های خوراکی به مقدار زیاد و کاهش مصرف گوشت قرمز به‌دلیل دیرهضم بودن آن
  - حذف یا کاهش مصرف شکر و آگاهی از وجود قند پنهان در کاکائو و چاشنی‌ها
  - آگاهی از وجود کافئین در بیشتر داروهای تجویز شده پزشک یا داروهای بدون نسخه

 15. رضا اینترنت گقت:

  انجیر برای درمان آرتروز و درد مفاصل مفید است

  تغذیه > توصیه‌ها و آداب – همشهری آنلاین:
  یک متخصص تغذیه گفت: مصرف انجیر برای درمان آرتروز و درد مفاصل مفید است و از ورم لثه و دهان پیشگیری می‌کند.

  مرتضی صفوی در گفت‌وگو با فارس افزود: انجیر سرشار از ویتامین‌های A ، B ، C ، D، گلوکز، پروتئین و املاح است.

  وی گفت: انجبر خواص درمانی بسیار زیادی دارد که نرم‌کننده سینه و گلو است. ملین است و از شیرابه انجیر می‌توان برای از بین بردن میخچه و زگیل استفاده کرد.

  این متخصص تغذیه افزود: انجیر منبع غنی از فیبرغذایی غیرمحلول لیگنین است و از یبوست پیشگیری می‌کند. مصرف انجیر برای درمان آرتروز و درد مفاصل مفید است. دم کرده انجیر با شنبلیله نیز، برای درد سینه مفید است.

  صفوی اضافه کرد: انجیر ملین و مسهل است و از ورم لثه و دهان پیشگیری می‌کند. برگ انجیر نیز یک ضد درد قوی است همچنین از قرقره جوشانده ۵۰ عدد انجیر در یک لیتر برای تحریکات گلو استفاده می‌شود.

 16. رضا اینترنت گقت:

  اصول رفتار غذایی با کودک ۱ تا ۳ ساله

  تغذیه > توصیه‌ها و آداب – همشهری آنلاین:
  در صورتی که کودک مایل است با دست غذا بخورد نباید ممانعت کرد.

  ۱- استفاده از قاشق برای کودک نوپا ضرورت دارد ولی ممکن است نیاز به کمک داشته باشد.

  ۲- کودک نوپا نیاز به مکان نسبتا خلوت برای خوردن غذا دارد چون تمرکز کوتاه‌مدت دارد، یعنی صدای بلند رادیو، تلویزیون یا رفت و آمد خواهر، برادر یا مشاجره می‌تواند توجه او را از خوردن غذا منحرف کند.

  ۳- دادن استراحت قبل از خوردن غذا و زمان ثابت مصرف غذا برای این کودکان اهمیت خاصی دارد.

  ۴- اجرای برنامه‌ی ثابت سبب آرامش کودک می‌شود یعنی بشقاب و قاشق همیشگی، مکان ثابت و حتی نحوه‌ی آماده کردن او برای غذا

  ۵- اشتهای کودک همانند خلق و خوی او نوسان دارد. بهتر است روزی که غذای کم می‌خورد اصرار نشود که حتما غذایش را بطور کامل استفاده کند.[«غذا» ابزاری برای تشویق و تنبیه کودکان نیست]

  ۶- قدرت تقلید کودک در این سن و سال زیاد است و رفتارهای اعضای خانواده را تقلید می‌کند لذا نباید رفتار نامناسب در هنگام خوردن غذا صورت گیرد.

  ۷- کودک غذای گرم را دوست دارد، البته نباید غذا داغ یا سرد باشد

  ۸- کودک غالبا با غذا بازی می کند ریخت و پاش کرده و آداب غذا خوردن را رعایت نمی کند.

  ۹- کودک نوپا فقط ۵ تا ۱۰ دقیقه حالت نشستنی را تحمل می‌کند و قبل از اتمام غذا، سفره را ترک کرده و مجددا برگشته و به مادر خواهد گفت(من گرسنه‌ام)

  ۱۰- رنگ و ظاهر غذا توجه آنها را جلب کرده و لذا غذا را دستکاری خواهند کرد.

  http://www.behsite.ir

WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
خروجی نوشته ها خروجی دیدگاه ها