تخم‌مرغ‌های بومی بهتر است یا تخم‌مرغ‌های سفید؟

پرخوران گمنام, وبلاگهای کمک کننده به بهبودی و مرتبط دیدگاهتان را بیان کنید

تخم‌مرغ‌های بومی بهتر است یا تخم‌مرغ‌های سفید؟

تخم‌مرغ‌های بومی بهتر است یا تخم‌مرغ‌های سفید؟

تغذیه > موادغذائی – همشهری آنلاین:
تخم‌مرغ منبع خوبی از پروتئین، ویتامین‌ها و املاح ضروری است و می‌تواند به عنوان یک ماده غذایی مهم در برنامه غذایی افراد وجود داشته باشد.
نیازهای تغذیه‌ای افراد برحسب جنس و سنشان متفاوت است. حتی در افرادی که کلسترول خونشان بالاست نبایستی مصرف تخم‌مرغ را قطع کرد و این افراد می‌توانند ۳-۲ عدد در هفته دریافت کنند. زیرا با کاهش دریافت کلسترول از طریق غذا ، سنتز داخلی کلسترول در بدن افزایش یافته و حتی ممکن است بیشتر از قبل شود.

به گزارش سلامت نیوز نکته قابل توجه آن است که قسمت اعظم چربی‌های موجود در زرده‌ تخم‌مرغ، از نوع غیراشباع هستند و هیچ ارتباطی با افزایش کلسترول ندارند بنابراین از کلسترول تخم‌مرغ نهراسید و روزانه یک عدد تخم‌مرغ مصرف کنید.

more نکته بهداشتی روز: چربی‌های اشباع‌شده در برابر چربی‌های اشباع‌ ‌نشده

با این حال خیلی از افراد فکر می‌کنند تخم‌مرغ‌های قهوه‌ای که عمدتا در روستاها تولید می‌شوند مواد غذایی غنی‌تری از تخم‌مرغ‌های سفید دارند اما باید گفت که نسبت دقیق سفیده و زرده این گونه تخم‌مرغ‌ها در مقایسه با نوع سفید آن دارای ارزش غذایی تقریبا یکسانی است.

رنگ تخم‌مرغ‌ها خیلی ساده با توجه به نوع نژاد مرغ تخمگذار قابل تغییر است و حتی با دستکاری ژنتیکی و یا تغییر در جیره غذایی مرغ‌ها هم می‌توان رنگ تخم‌مرغ را به دلخواه تعیین کرد.

۶ پاسخ به “تخم‌مرغ‌های بومی بهتر است یا تخم‌مرغ‌های سفید؟”

 1. رضا اینترنت گقت:

  آیا سفیده تخم‌مرغ سالم‌تر از زرده آن است؟

  تغذیه > موادغذائی – همشهری آنلاین – شهره فرجی:
  در این مبحث،‌ به تفاوت میان زرده و سفیده تخم‌مرغ از لحاظ میزان کلسترول، چربی، ‌پروتئین،‌ ویتامین‌ها و مواد معدنی پرداخته‌ایم.

  از لحاظ کلسترول

  یک زرده تخم‌مرغ دارای ۲۱۰ میلی‌گرم کلسترول است که براساس یک رژیم غذایی ۲۰۰۰ کالری، ۷۰ درصد از نیاز روزانه به کلسترول را برطرف می‌کند درحالی که سفیده تخم‌مرغ فاقد کلسترول است.

  بنا بر توصیه انجمن قلب آمریکا، مصرف بیش از ۳۰۰ میلی‌گرم کلسترول در روز مجاز نیست و این رقم برای افرادی که دارای بیماری‌های قلبی هستند به مقدار ۲۰۰ میلی‌گرم در روز کاهش می‌یابد.

  از لحاظ چربی

  یک زرده تخم‌مرغ حاوی ۱٫۶ چربی اشباع شده و ۲٫۷ چربی اشباع نشده است و سفیده تخم‌مرغ فاقد چربی است.

  اگر برای کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی، مصرف چربی‌های اشباع شده را محدود کرده‌اید چربی‌های اشباع نشده تاثیر مفیدی برکلسترول خون دارند و در این برنامه غذایی نقش بسزایی دارند.[نکته بهداشتی روز: چربی‌های اشباع‌شده در برابر چربی‌های اشباع‌ ‌نشده]

  از لحاظ پروتئین

  زرده و سفیده تخم‌مرغ هر دو حاوی مقداری پروتئین هستند. مقدار پروتین موجود در هر سفیده تخم‌مرغ ۴ گرم و در هر زرده ۲٫۷ گرم است.

  برای افرادی که رژیم گیاه‌خواری دارند تخم‌مرغ از منابع اصلی پروتئین محسوب می‌شود چرا که این افراد در رژیم غذایی‌شان نباید گوشت مصرف کنند.

  مصرف پروتئین باعث می‌شود معده دیرتر احساس گرسنگی کند و از پرخوری پیشگیری می‌کند.

  از لحاظ ویتامین‌ها و مواد معدنی

  زرده و سفیده تخم‌مرغ هر دو دارای ویتامین‌ها و مواد معدنی اساسی برای بدن هستند. بر اساس رژیم غذایی ۲۰۰۰ کالری، یک سفیده تخم‌مرغ ۸ درصد از مقدار مورد نیاز روزانه به ریبوفلاوین را برطرف می‌کند در حالی‌ که یک زرده تخم‌مرغ ۵ درصد از نیاز روزانه به ویتامین A و ۱۴ درصد به ویتامین B12 را برطرف می‌کند.[نکته بهداشتی روز: نیاز به ویتامین B12]

  زرده تخم مرغ منبع خوبی از ویتامین B12 برای گیاه‌خوران محسوب می‌شود چرا که آن‌ها نمی‌توانند این ویتامین را از گوشت دریافت کنند.

  http://www.livestrong.com

 2. رضا اینترنت گقت:

  تخم‌مرغ؛ صبحانه‌ای برای تقویت مغز

  تغذیه > موادغذائی – همشهری آنلاین – شهره فرجی:
  استفاده از تخم‌مرغ به عنوان صبحانه برای تقویت مغز و بالا بردن سطح هوشیاری، نقشی اساسی دارد.

  تخم‌مرغ‌ها سرشار از پروتئین هستند و هضم پروتئین‌ها در بدن وقت بسیاری را می‌گیرد و به این خاطر است که مدت بیشتری احساس سیری می‌کنیم و در طی روز کمتر به خوردن تنقلات ناسالم روی می‌آورید.

  این امر باعث می‌شود تا نه تنها دچار اضافه وزن نشده، بلکه میزان قند خونتان را در سطحی متعادل نگه داشته و سطح هوشیاری‌اتان را نیز افزایش دهید.

  سفیده تخم‌مرغ دارای فرم خالص‌تری از پروتئین است. پروتئین تخم‌مرغ به خاطر کیفیت بالایی که دارد بهتر و راحت‌تر جذب بدن می‌شود.

  تخم‌مرغ‌ها همچنین سرشار از ویتامین و مواد معدنی مختلفی هستند که باعث می‌شوند ذهن و جسم با هم کار کنند.

  www. recipes.howstuffworks.com

 3. رضا اینترنت گقت:

  تخم‌مرغ بهترین جایگزین گوشت قرمز است

  تغذیه > موادغذائی – همشهری آنلاین:
  دبیر انجمن تغذیه شهر با بیان اینکه خوردن غذاهای حاوی کلسترول مانند تخم‌مرغ الزاما موجب بالا رفتن کلسترول خون نمی‌شود به مردم توصیه کرد تخم‌مرغ را به عنوان پروتئین جایگزین گوشت قرمز کنند.

  دکتر سهیل سریزدی در گفتگو با مهر افزود: کلسترول موجود در غذاها پس از ورود به بدن ابتدا تبدیل به اسیدهای چرب شده و فقط بخشی از این اسیدهای چرب دوباره تبدیل به کلسترول می‌شود.

  به گفته این مشاور تغذیه، این باور عمومی که هرچه کلسترول غذا بیشتر باشد به همان نسبت نیز کلسترول خون افزایش می‌یابد، یک باور نادرست است و لذا احتمال خطر بیماری‌های قلبی به دنبال مصرف بیش از حد تخم‌مرغ هیچ تفاوتی با خطر ناشی از مصرف سایر پروتئین‌های چرب حیوانی مانند گوشت قرمز ندارد.

  سریزدی افزود: اگر فردی بخواهد مانع از افزایش کلسترول خون خود شود لازم است هم مصرف تخم‌مرغ و هم گوشت قرمز و غذاهای چرب و سرخ کردنی را کاهش دهد و از اینرو محدود کردن مصرف تخم‌مرغ در شرایطی که فرد چلوکباب و کره و غذاهای حاوی گوشت قرمز را آزادانه مصرف می‌کند، هیچ ارزشی نخواهد داشت.[پیشگیری از سکته و نارسایی‌های قلبی با مصرف کمتر گوشت قرمز]

  این استاد دانشگاه با اشاره به شرایط اقتصادی جامعه و گران بودن گوشت قرمز به مردم توصیه کرد که تخم‌مرغ را به عنوان پروتئین جایگزین گوشت قرمز به میزان دلخواه مصرف کنند و بدانند خطر مصرف زیاد از حد تخم‌مرغ چیزی بیشتر از گوشت قرمز نیست هرچند که بیماران قلبی و افراد در معرض خطر باید طبق نظر پزشک معالج خود با این قضیه برخورد کنند.

  دبیر انجمن تغذیه شهر، مصرف هم‌زمان سبزی‌جات در کنار تخم‌مرغ را یک راه حل مناسب برای کم کردن آثار سوء این پروتئین لذیذ دانست و گفت: استفاده از فیبر در کنار تخم مرغ مانند تهیه کوکو سبزی به جای خاگینه می‌تواند اثرات منفی حاصل از چربی‌های اشباع شده را تا حد زیادی کاهش دهد.

 4. رضا اینترنت گقت:

  جبران روی در بدن با مصرف تخم‌مرغ

  تغذیه > موادغذائی – همشهری آنلاین – شهره فرجی:
  روی از ریزمغذی‌هایی است که در تمام دوران زندگی، نقش مهمی در سلامت بدن ایفا می‌کند.

  به گزازش پایگاه خبری هلث نیوز، تخم‌مرغ به علت داشتن منابع غنی از پروتئین، چربی، روی، آهن، فسفر، سلنیوم، و پتاسیم باید در برنامه‌های غذایی گروه‌های مختلف سنی بخصوص کودکان گنجانده شود.[نکته بهداشتی روز: پتاسیم بخورید]

  روی تخم‌مرغ در زرده آن نهفته است و با پختن از بین نمی‌رود.

  روی در رشد، بلوغ، سلامت و شادابی پوست، مو و ناخن‌ها موثر است و کمبود آن برای بدن مشکل ساز می‌شود.

  عوارض حاصل از کمبود روی در بدن

  در این جا به طور خلاصه به چند عارضه‌ی مهم کمبود روی در بدن اشاره می شود :

  • تشکیل لکه‌های سفید در ناخن ، می‌تواند به دنبال کمبود روی در بدن ایجاد شود .

  • امروزه ثابت شده است که در کنار سایر علل مثل ، کم خونی ، کمبود ویتامین‌ها ، استرس و. . . . کمبود روی از علل بسیار مهم ریزش مو است.

  • درمان جوش‌های غرور جوانی و زخم‌های پوستی در صورت کاهش روی ، طول کشیده و مزمن خواهد شد.[۶۰ درصد نوجوانان سیستان و بلوچستانی به کمبود روی دچارند ]

  • کاهش قدرت سیستم ایمنی را در پی دارد.

  • کم بودن رشد بچه‌ها، می تواند به علت کمبود روی در بدن باشد.

  • اختلال در رشد اندام‌های جنسی در زن و مرد ، از کمبود روی نیز ناشی می‌شود.

  • کمبود روی بر رشد سیستم عصبی به ویژه در بچه‌ها و نوزادان تاثیر منفی دارد.

  • اختلالات خلقی رفتاری مثل افسردگی، اسکیزوفرنی و پرخاشگری نمونه ای از بیماری‌های حاصل از کمبود روی می‌توانند باشند.

  • دیده شده است که اختلالات حافظه ، می‌تواند عارضه‌ی حاصل از کمبود روی در بدن باشد.

  • کمبود روی، خود را با پوکی استخوان ، ریزش دندان‌ها ، بیماری تیروئید ، بی‌اشتهایی و تغییر شکل ناخن‌ها نیز نشان می‌دهد.[نکته بهداشتی روز: علائم پرکاری تیروئید]

  http://www.healthnews.com
  daneshnameh.roshd.ir

 5. رضا اینترنت گقت:

  خوردن تخم‌مرغ و خطر مرگ

  تغذیه > رژیم – همشهری آنلاین:
  مردان میانسالی که در هفته بیش از هفت تخم مرغ می‌خورند، در معرض خطر بالاتر مرگ زودرس هستند.

  به گزارش خبرگزاری رویترز بر اساس نتایج یک بررسی جدید که در نشریه تغذیه بالینی آمریکا منتشر شده است، در مورد مردانی که دیابت دارند، خوردن تخم‌ مرغ به هر میزان در دوره ۲۰ ساله مورد بررسی باعث افزایش خطر مرگ شده است.

  با انتشار نتایج این بررسی یک مورد دیگر به حجم فزاینده‌ای از شواهد اغلب متضاد در مورد میزان بی‌خطر خوردن تخم مرغ افزوده می‌شود. این تحقیق این مسئله را که چه چیزی در تخم مرغ ممکن است بر خطر مرگ تاثیر بگذارد، بررسی نکرده است.

  پژوهشگران دانشکده پزشکی هاروارد که این بررسی جدید را انجام داده‌اند، می‌گویند مردان غیرمبتلا به دیابت می‌توانند حداکثر تا شش تخم مرغ در هفته بخورند، بدون اینکه در معرض خطر بیشتر مرگ قرار گیرند، اما خوردن بیش از این مقدار تخم مرغ در هفته ۲۳ درصد خطر مرگ را افزایش می‌دهد.

  تخم مرغ سرشار از کلسترول است که میزان بالای آن در خون باعث انسداد شریان‌ها و افزایش خطر حمله قلبی و سکته مغزی می‌شود.

  دکتر رابرت اکل از دانشگاه کلرادو و رئیس سابق انجمن قلب آمریکا در مورد نتایج این تحقیق می‌گوید با توجه به نتایج این تحقیق مردان میانسال دست کم باید در مورد تعداد تخم مرغی که می‌خورند، مراقب باشند.

  او می‌افزاید: “البته به یاد داشته باشید که تخم مرغ مانند سایر غذاها نه صرفا خوب است و نه صرفا بد و می‌تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشد.”

  پژوهشگران هاروارد ۲۱۳۷۷ مرد را که در تحقیق بسیار بزرگتر “مطالعه بهداشت پزشکان” – بررسی وضع سلامتی و شیوه زندگی پزشکان از سال ۱۹۸۱ – مورد بررسی قرار داده بودند.

WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
خروجی نوشته ها خروجی دیدگاه ها