سرطان دهانه رحم

وبلاگهای کمک کننده به بهبودی و مرتبط دیدگاهتان را بیان کنید

 سرطان دهانه رحم

سرطان “گردن رحم” یا سرطان “دهانه رحم” (Cervical Cancer) نوعی بیماری است که در آن رشد بافت سرطانی بدخیم از ناحیه گردن رحم نشأت می گیرد و به طور نامنظم و فزاینده ای تکثیر و منجر به تراریختگی آن می شود.

سرطان گردن رحم دومین سرطان رایج در زنان است. هر سال حدود ۵۰۰ هزار زن به این بیماری مبتلا می شوند و حدود ۳۰۰ هزار نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند که بیشتر آنها در کشورهای در حال توسعه هستند.

شیوع سرطان جسم رحم عمدتا در سنین پس از یائسگی است و مهم ترین مشخصه آن «خونریزی» است که ممکن است این خونریزی پس از یائسگی اتفاق بیفتد یا به صورت خونریزی های نامرتب، حول وحوش سن یائسگی باشد. اما اگر خیلی جوان هم هستید، توضیه می کنیم که این بیماری را دست کم نگیید چون متاسفانه آمار مرگ و میر در مبتلایان به آن در حال زیاد شدن است و امروزه با انجام تست های غربالگری مناسبی به نام «پاپ اسمیر» این بیماری قابل پیشگیری است.

طبق بررسی های انجام شده، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را می توان از علل اساسی سرطان دهانه رحم ذکر کرد که دارای انواع پرخطر و کم خطر است که نوع کم خطر آن اغلب باعث زگیل تناسلی شده و نوع پرخطر آن بیشتر تبدیل به سرطان می شود. گفتنی است هر زنی در طول زندگی خود ۷۹ درصد احتمال ابتلا به این ویروس را دارد که حدود ۹۰ درصد این عفونت ها به خودی خود بهبود می یابند.

معمولا (نه همیشه) سن شیوع سرطان جسم و دهانه رحم از ۵۲ سالگی است و زنانی که هرگز زایمان نکرده اند ۲ تا ۳ برابر سایرین مستعد این بیماری هستند.

یائسگی دیرهنگام ۴/۲ برابر و چاقی و اضافه وزن بیش از ۱۰ کیلوگرم، ۳ تا ۱۰ برابر، فرد را در معرض ابتلا به بیماری قرار می دهد.

فشارخون نیز نقش مهمی در بروز این بیماری دارد: در بیماری دیابت ۸/۲ برابر افزایش خطر وجود دارد و درمان با قرص های استروژن پس از یائسگی، ۴ تا ۸ برابر، مستعد این بیماری است.

سن پایین ازدواج (سن پایین تر از ۱۶ سال) ، می تواند از عوامل خطرساز سرطان گردنه رحم باشند، مهم ترین عامل آن را عفونت با ویروس (HPV)(ویروس پاپیلومای انسانی) ، که باعث ایجاد زگیل در دستگاه تناسلی می شود، ذکر می کند.

وی با بیان این که گونه ۱۶ و ۱۸ این ویروس عامل اصلی سرطان رحم شناخته شده است، یادآور می شود که این ویروس فقط بر اثر مقاربت وارد بدن می شود و کسانی که مقاربت جنسی ندارند، از این ویروس در امان هستند.

● واکسن سرطان رحم

مدتی است که واکسن سرطان رحم و تخمک به بازار آمده است و می تواند جان نیمی از زنانی را که به این دو نوع سرطان مبتلا می شوند را نجات دهد. تزریق، استفاده و تاثیرگذاری این واکسن ۳ مرحله دارد و ۵ سال طول می کشد.

طبق تحقیقات به دست آمده، چنانچه این واکسن بموقع تزریق شود، نیمی از آمار مبتلایان به سرطان تخمدان و رحم کاسته می شود.

واکسن مورد نظر بین سنین ۱۵ تا ۲۵ سال برای دختران تجویز می شود، تزریق این واکسن پس از ازدواج فایده ای نخواهد داشت.

● علائم سرطان دهانه رحم

خونریزی غیر طبیعی یکی از علل شایع این بیماری می باشد: در سرطان های دهانه رحم، خونریزی پس از مقاربت اتفاق می افتد و در مواردی که سرطان پیشرفت کرده باشد، فرد با ترشحات زیاد واژن و کاهش وزن و حتی انسداد مجاری ادراری روبه رو است.

«سرطان دهانه در مراحل اولیه بدون علامت است.»

این سرطان فقط از طریق آزمایش پاپ اسمیر قابل تشخیص است که امروزه با روش جدید این آزمایش، به نام (تینپرپ) یا (پاپ اسمیر در محیط مایع) ، توانایی تشخیص بسیار بالا رفته است و توصیه می شود پاپ اسمیر به همین روش انجام شود.

● پیشگیری از بیماری

انجام معاینات دوره ای سالانهیکی از مهم ترین عوامل پیشگیری می باشد: انجام تست پاپ اسمیر به صورت علمی، باید از سنین ۱۸ سالگی یا یک سال پس از اولین مقاربت صورت بگیرد، ولی در کشورهای مسلمان از جمله ایران به دلایل عرفی، زودترین زمان برای انجام این آزمایش، یک سال پس از ازدواج است، چرا که باکرگی یک تابو به حساب می آید.

افرادی که در خانواده سابقه سرطان پستان، رحم، تخمدان، روده و… را دارند، باید به هوش باشند که به محض مشاهده خونریزی های نامرتب به پزشک مراجعه کنند.

«کیست»های دهانه رحم که بر اثر زایمان ایجاد می شوند، زمینه ساز سرطان نیستند، این کیست ها باید هر چه سریع تر درمان شوند؛ چرا که اگر التهاب آن بیش از حد شود، ویروس (HPV) زودتر وارد سلول ها می شود، بنابراین یکی از راه های درمانی آن، استفاده از کرم های واژینال و یا استفاده از «فریز» و ایجاد پوشش مناسب به روی سلول هاست.

همچنین این پزشک زنان و زایمان خوردن بیش از حد مواد قلیایی (گرمی ها) را سبب افزایش عفونت های زنانه ذکر کرده و می افزاید: باید توجه داشت که استفاده زیاد از خوراکی های سرد نیز باعث ایجاد بیماری های قارچی می شود. بنابراین رعایت تعادل در مصرف مواد غذایی در این زمینه موثر است.

● درمان

در صورتی که بیماری پیشرفته نباشد، درمان دهانه و جسم رحم با عمل جراحی صورت می گیرد. حداقل کار که می توان برای درمان جسم رحم و تخمدان ها کرد، برداشتن آن است ولی در مورد گردن رحم شرایط به گونه دیگری است و زنان جوانی که هنوز باردار نشده اند و یا قصد حاملگی مجدد را دارند، می توانند با برداشتن ضایعه و قسمتی از گردن رحم، شانس باروری مجدد را داشته باشند، در صورتی که سال ها قبل به محض مشاهده سرطان دهانه رحم، عمل جراحی پیشرفته ای به نام (ورتهایم) به روی بیمار انجام می شد که حتی قسمت هایی از روده و مثانه نیز برداشته می شد و تقریبا کل لگن تخلیه می شد.

وی با بیان این که در موارد بسیار شدید، از شیمی درمانی و پرتودرمانی برای درمان سرطان رحم استفاده می شود، درصد درمان با شیمی درمانی را حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد اعلام می کند.

● آزمایشات گران

با اشاره به این که در تست جسم رحم وسایل پیشگیری و غربالگری مناسبی وجود نداشته و مقرون به صرفه نیست ،برای تشخیص سرطان جسم رحم تنها راه تشخیصی کورتاژ رحم است که برای نمونه برداری از رحم، باید بیمار در بیهوشی کامل باشد، ضمن این که بیهوشی می تواند عوارض بدی به همراه داشته باشد. بهترین راه تشخیصی سرطان دهانه را نیز تست پاپ اسمیر می باشد. هر چند آزمایش در تست قدیمی بین ۱۰ الی ۱۲ هزار تومان و در آزمایش جدید ۳۰ الی ۳۵هزار تومان است.

● توصیه های مفید

خونریزی های نامرتب پس از۳۵ سالگی، احتیاج به نمونه برداری داخل جسم دارد و زنان باید «ترس» از معاینه را کنار گذاشته و برای سلامتی خود هزینه کنند، همچنین با این که قرص های جلوگیری از بارداری احتمال بروز سرطان گردن رحم در زنان را بیشتر می کند ولی به طور موثر در جلوگیری و پیشگیری از سرطان جسم رحم و تخمدان موثر هستند.

بخش دیدگاه ها بسته است.

WP Theme & Icons.FoxTheme and Localized by Behrang Yarahmadi
خروجی نوشته ها خروجی دیدگاه ها